1. „Dôsledne sme opakovali, že po uznaní nezávislosti Kosova nebude možné povedať Osetom a Abcházcom, že to, čo je dobré pre kosovských Albáncov, nie je dobré pre nich."
2. „V medzinárodných vzťahoch nie je možné mať niektoré pravidlá pre jedných a iné pre druhých."
Podľa britského denníka ruský prezident tiež pripomenul, že Západ v prípade uznania Kosova neposlúchol varovanie Moskvy. Pritom jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska považuje Moskva za protiprávny krok.
Po ich prečítaní sa mi ponúkli takéto úvahy.
1. Medvedev tvrdí, že Rusi urobili iba to, čo urobila EÚ a USA vo vzťahu ku Kosovu. Uznali nové štáty aj napriek nesúhlasu ich materských krajín. Čiže povedané rečou ruského prezidenta, Rusko týmto svojim počinom tiež urobilo v konečnom dôsledku protiprávny krok. Je totiž známe, že jak Gruzínsko tak aj Srbsko nesúhlasia s uznaním odtrhnutých častí svojich území.
2. Týmto svojim postojom, ale Rusi jasne deklarujú, že v medzinárodných vzťahoch majú tiež iný meter na Kosovo a iný na Južné Osetsko a Abcházsko. Ak by tomu tak nebolo, potom by nemohli tieto dve krajiny uznať a Kosovo neuznať.
Po tejto minianalýze, mi úplne ukážkovo vychádza, že Rusko, ak chce dodržať vyhlásenie svojho prezidenta, by teda malo jednoznačne uznať aj Kosovo. Hypoteticky je tu aj druhá možnosť a to tá, že Rusi budú trvať na nulite samostatnosti Kosova a za tú cenu, by potom aj oni zrušili svoje rozhodnutie o uznaní samostatnosti Južného Osetska a Abcházska.
Ak by to skutočne Rusi tak aj urobili, zrejme by vo svetovej diplomacií spôsobili kolaps a Slovensku, ktoré zatiaľ neuznalo ani jeden zo samozvaných štátov, obdobie bezsenných nocí.
Viem, že to čo píšem teraz, je ako vízia z iného sveta, ale podľa mňa by svoje postoje mali všetky zainteresované mocností skutočne prehodnotiť. Západ by mal uznanie Kosova negovať od samého počiatku a Rusi by mali opustiť celé územie Gruzínska a rozhodnutie o nezávislosti Južného Osetska a Abcházska takisto negovať. Nasledovať by mali diplomatické jednania a hlavné slovo v nich by mali mať zainteresované štáty. Srbsko vo vzťahu ku Kosovu a Gruzínsko vo vzťahu k Južnému Osetsku a Abcházsku.
V tejto súvislosti si asi ale tiež položíte realistickejšiu otázku. Čo by potom robili svetové mocností, ak by si každý štát o svojich záležitostiach rozhodoval sám? Na to veru odpovedať neviem. A preto to asi ostane aj teraz pri starom. Bude tak ako rozhodnú mocní.
Alebo inak povedané, buďme radi, že aspoň písať nám ešte o tom dovolia. Pekný deň praje doko.
Komentáre
??????
maark