V tejto ostatnej novele zákonodarcovia umožnili, niektorým absolventom vysokých škôl aby od 1.septembra 2007 mohli bez obáv používať príslušné akademické tituly. O čo vlastne ide? V roku 1990 bol pod číslom 172/1990 Zb. vydaný zákon o vysokých školách, ktorý v § 43 ods. 2 určil, kto môže používať akademický titul, ak absolvoval vysokú školu pred 1.7.1990. Príslušná vysoká škola, ak o to požiadal, mu o tom mala vydať osvedčenie. Išlo najmä o humanitné odbory učiteľstva a vedné odbory prírodných vied. Toto sa, ale nevzťahovalo najmä na absolventov vojenských vysokých škôl a absolventov Vysokej školy ZNB.
1.januára 2004 nadobudla účinnosť novela zákona o vysokých školách, č. 528/2003 Z. z. a tam sa do § 110 ods.5 dostalo ustanovenie aby tí absolventi vysokých škôl, ktorí skončili štúdium pred 1.1.2004 a nebol im dovtedy priznaný akademický titul, mohli na základe zmocnenia v tejto novele používať príslušný akademický titul. Podobne ako v roku 1990 aj tu sa to nevzťahovalo na absolventov vojenských vysokých škôl. Pritom už k tomu nebolo potrebné vydať osvedčenie.
Až 1.9.2007 novela zákona o vysokých školách upravila § 110 ods.5. tak, že vypustila z textu slová „vojenských vysokých škôl“ a tak došlo konečne aj k rehabilitácii niekoľkých stoviek absolventov vojenského vysokoškolského štúdia v učiteľských odboroch, približne z rokov 1966 až 1972, ktorí nadobudli vysokoškolské vzdelanie, podľa dovtedy platných zákonov a nebol im priznaný akademický titul. Títo sú oprávnení používať, niektorý zo zákonom menovaných akademických titulov. Zákonná úprava tu nestanovuje, že je potrebné vydať osvedčenie. Táto rehabilitácia sa, ale nevzťahuje na absolventov Vojenskej politickej akadémie Klementa Gottwalda, Vysokej školy Zboru národnej bezpečnosti a Vysokej školy politickej Ústredného výboru Komunistickej strany Československa
Podľa písomného vyjadrenia zo sekcie vysokých škôl ministerstva školstva SR ide o oprávnenie, ktoré vyplýva zo zákona, a nie je k tomu potrebné dodatočné úradné potvrdenie. Čiže za dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie v učiteľských odborov, títo absolventi sú oprávnení používať príslušný akademický titul, a to magister v skratke Mgr.
Poviete si, to je toho, veď tí ľudia sú už možno na starobnom dôchodku. Veď práve preto im to patrí, aby nemuseli byť po celý život zatrpknutí len preto, že ich v roku 1990 politici za službu v Československej ľudovej armáde takto odmenili.
Je pochopiteľne, že okrem tejto skupiny sa to týka aj ostatných občanov Slovenskej republiky, ktorí nemali chuť alebo čas si používanie titulu z akýchkoľvek dôvodov vybaviť. Teraz im už žiadny papier okrem pravého vysokoškolského diplomu a vysvedčenie netreba. Toto by malo stačiť aj ako podklad na zapísanie do občianskeho preukazu.
Úprimne vám všetkým blahoželám!
Tematikou Zákonníka práce sa zaoberá aj môj článokJ.Kotulič http://doko.blog.sk/detail-pracovny-poriadok--odbory-a-zakonnik-prace--11-.html?a=2de44e541c9902a168775f83afda12ab
Komentáre
Pekné foto
Jeden postreh...
...radšej by som nepredbiehal udalosti
upozorňujem na to, že nastala komplikovaná sitiácia. pretože MŠ SR nechce uznať, že VDU (Vyššie delostrelecké učilište) v Martine bolo vojenskou vysokou školou. Novela vysokoškolského zákona NR č. 363/2007 Z.z., síce priznáva tituly "Mgr." absolventom vojenských vysokých škôl, ale čo z toho, keď MŠ SR má iný názor (konkrétne pani Zuzana Krajčovičová).
Treba byť opatrní a počkať až do vysvetlení od MO SR, MŠ SR a NR SR. Tých sme už medzi časom už oslovili a čakáme na definitívnu odpoveď.
S pozdravom
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
JUDr. Marián ĎURINA, generálny sekretár
je to diskrominácia
To je možné len na Slovensku.