Bolo nedeľné, krásne a teplé predpoludnie. Také, aké má byť na konci leta. Na zástavke miestnej hromadnej dopravy, nás na svoje spoje čakalo len zopár. Keď má neočakávane zo zamyslenia vytrhol chlapčenský hlas. „Dobrý deň. Pane, prosím vás, som z detského domova a nemám drobné na autobus, mohli by ste mi prosím dať 20 centov?“ Zdvihol som mihalnice a predo mnou stojí asi 14 ročný, počerný chlapec. Na tvári som videl zaschnuté stopy po driapancoch. Odpovedal som na pozdrav a vravím mu, že nemám so sebou reálne peniaze, lebo používam len bankomatovú kartu. No, keďže na prvý pohľad nevyzeral ani ako zlodej, ani ako neokrôchanec, tak som sa v snahe pomôcť mu vyriešiť jeho finančné problémy, v mojich vreckách snažil nájsť nejakú mincu. Podarilo sa. V malom vrecku riflí som nahmatal niečo, čo mohlo byť aj požadovanou 20 centovou mincou. Tak som vytiahol, jeden biely žetón do nákupného vozíka a jednoeurovú mincu. Držal som ich medzi prstami, aby som ich od seba oddelil, keď tu ako blesk z čistého neba, toto oddelenie za mňa urobilo počerné chlapča. V momente som prišiel o jednoeurovku. Neviem prečo, ale moja reakcia bola tiež okamžitá a zvýšeným hlasom som mu dal najavo, že ešte som mu nič nedal, aby mi moju mincu vrátil. Na moje veľké prekvapenie sa aj tak stalo. Táto ľudská „straka“, mi mincu vrátila a ospravedlnila sa. Keď som už držal mincu v mojej ruke, upozornil som ho, že to čo urobil nebolo správne, a že práve preto by som mu žiadnu mincu už nemal dať. No v mojom vnútri mi niečo našepkalo „daj mu ju“. Tak som mu jedno euro dal. Chlapča sa mi poďakovalo a odišlo. Mne prišiel autobus a tiež som zo zástavky odišiel. Príbeh by mohol spokojne skončiť. Aj skončil.
Už by som nato bol asi aj úplne zabudol, ale pri inej príležitosti som príbeh porozprával mojej manželke. Až pri vzájomnej debate mi došlo prečo som urobil dobré, že som môj vnútorný hlas ... „daj mu ju“.. počúvol. Tak som sa asi zrejme vyhol neželanému konfliktu. Prečo? No, až dodatočne som si spomenul na jeho oči a to v tom okamihu, keď mi jednoeurovku vytrhol z ruky a jeho poznačenú tvár. To neboli oči človeka, to boli oči „šelmy“, ktorá vidí korisť a ide po nej za každú cenu. Do prítomnosti a na pevnú zem, toho mladíka späť asi priviedol môj zvýšený hlas a chlapská postava. A tak, po poznaní, kam až môže priviesť človeka bieda, bezmocnosť a beznádej sme spolu s manželkou urobili pre seba tento záver. Ak sa chceme v budúcnosti vyhnúť podobným konfliktom a neprísť o peňaženku, či nebodaj utrpieť ujmu na zdraví, treba mať po ruke pohotovostné, drobné mince. A to preto, že nikdy nemôžeme vedieť či ten, kto almužnu pýta, nie je skutočne v takej situácii, že doslova za pár drobných by dokázal človeku ublížiť. Ono sa totiž veľmi ťažko rozlišuje, či dávaním almužny, robíme dobrý skutok a pomáhame biednemu alebo či podporujeme tzv. „darmožráčov“. Rozhoduje aj fakt, že pár drobných mi môže pomôcť predísť prípadným konfliktom.
Áno, ľudský život je zložitý a vedieť v ňom správne a bezpečne chodiť je ešte zložitejšie. O to viac, že sa to určite nedá naučiť v žiadnom kurze. Hoci jedno prastaré riešenie pre ľudstvo by bolo. Ctiť si a dodržiavať poučky, ktoré od Boha, napísané na kamenných tabuliach, doniesol svojmu ľudu už prorok Mojžiš – áno, všetci sa snažme dodržiavať Desatoro a náš život by bol určite znesiteľnejší! Žeby to bola až taká neuskutočniteľná utópia? Osobne si myslím, že za pokus to najmä, v týchto našich ťažkých časoch, stojí. Čo vy nato?J.Kotulič
Komentáre
som rada
=v ktorej nebolo žobrákov
=neboli dostupné drogy
=neboli bezdomovci
=neboli ľudia bez práce
bolo menej strachu...viac bezpečnosti..
dnes-hoc na dedine žijem-poznám veľa stratených-boľavých-mladých duší...
boľavý svet
dennodenne sa stretávam so žobrajúcimi ľuďmi