doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Slovensko nemá potrebné núdzové zásoby plynu

...nestačí iba slepo veriť tomu, že naši „priatelia Rusi“ budú k nám z nejakých dôvodov pri dodávkach energií zhovievavejší, než k iným európskym krajinám..

Podľa najnovších informácií Slovensko v utorok 6.1.2009  pre výrazný pokles dodávok plynu z Ruska vyhlásilo núdzový stav. Po zasadnutí krízového štábu to vyhlásil minister hospodárstva. Podľa zákona o energetike je stav núdze možné vyhlásiť,  ak nastane alebo hrozí nedostatok niektorého druhu energie. Takže, už žiaľ nastala situácia, na ktorú boli svetovými expertmi upozorňované vlády európskych krajín už pred niekoľkými rokmi. Medzinárodná energetická agentúr (IEA) napr.  pre Slovensko v roku 2005 vypracovala štúdiu o energetickej politike  s týmto zhrnutím a odporúčaním pre oblasť zemného  plynu:

 „ Treba, aby vláda Slovenskej republiky

Zvážila spôsob diverzifikácie dodávok, vrátane regionálnych iniciatív; a zabezpečila dostatočné skladovacie kapacity.

• Posúdila dôsledky konkurencie a diverzifikácie existujúcich integrovaných firiem a to v obidvoch smeroch sektorového reťazca, zaručila komerčnú transparentnosť dodávok a dovozných kontraktov.

• Naďalej pokračovala vo vytváraní konkurencie v sektore plynárenstva spôsobom kompatibilným s cieľmi v oblasti bezpečnosti dodávok a nových investícií.

• Zabezpečila, aby nové subjekty vstupujúce na trh mali prístup k prenosu, skladovaniu a plynárenským distribučným zariadeniam.“

A aký je terajší stav? Podľa zákona o štátnych hmotných rezervách Slovenská republika musí mať zásoby ropy na 90 dní no pre  zemný plyn žiadna takáto norma zatiaľ neplatí a tak podľa ministra hospodárstva máme na Slovensku zásoby plynu iba na 10 dní a to za predpokladu, že vonkajšie teploty neklesnú pod mínus 10 stupňov C. Pritom denná spotreba krajiny je v súčasnosti podľa slov ministra asi 30 miliónov metrov kubických. Zo zásobníkov na Slovensku je možné získať len asi 22 miliónov metrov kubických zemného plynu.

 Pritom v Paríži sa v druhej polovici novembra 2008 konalo pravidelné zasadanie Stálej skupiny IEA pre ropné trhy (SOM) a Stálej skupiny IEA pre núdzové otázky (SEQ). Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky na jednaní mala tiež svojho zástupcu. A tak vieme, že tam boli prijaté závery, v ktorých a konštatuje:

„Popri rope sa však strategickou surovinou v súčasnom období stáva aj zemný plyn. Slovenská republika ani IEA zatiaľ nemá vypracovanú žiadnu stratégiu resp. núdzovú politiku pre prípad krízy v dodávkach zemného plynu. IEA preto pripravuje svoju koncepciu núdzovej politiky pre zemný plyn, ktorá by mala nasmerovať členské štáty k implementácii podobných opatrení v záujme zvýšenia ich energetickej bezpečnosti.“

Čiže ani tri roky nestačili naším vládnym činiteľom nato, aby  vykonali také opatrenia, ktorými by bolo možné predísť súčasnej kritickej situácii, ktorá nastala teraz po znížení dodávok plynu z Ruska. Je totiž úplne jasné, že vo veľmi krátkom slede  začne vláda regulovať odbery plynu a to najprv pre  veľkých odberateľov, a ak sa situácia v dodávkach plynu nezlepší, tak regulácia postihne aj domácnosti. No a je tiež úplne logické, že toto všetko sa veľmi skoro môže premietnuť aj do cien spotrebiteľských výrobkov.

Pritom stačilo priebežne plniť  odporúčania expertov a nie iba slepo veriť tomu, že naši „priatelia Rusi“  budú k nám z nejakých dôvodov pri dodávkach  energií zhovievavejší, než k iným európskym krajinám.  A to už všetci vieme, že takýto postup zo strany Ruska nie je použitý po prvýkrát.  Život nás žiaľ veľmi často presviedča, že naše vlády sa lepšie cítia v rolách hasičov, než  dobrých prognostikov. Nerád to hovorím, veď aj mňa sa to týka, ale svetová finančná a hospodárska kríza už na Slovensko dorazila  v plnej „paráde“. Budem parafrázovať amerických prezidentov: „Boh pomáhaj Slovensku“. doko


Komentáre,názory | stály odkaz

Komentáre

  1. no neviem...
    zase ten isty blud...rusko je zle, lebo ukrajina odmietla podpisat zmluvy a to napriek tomu ze rusi im ponukli moznost splatenia dlhu predplatenim tranzitnych poplatkov?
    Niekomu tu pekne jednostranne JB...
    CO tak vidiet veci v suvislostiach? Rusi navrhli niekolko rieseni, ukrajina neakceptovala ani jedno, nemaju peniaze a Ukrajina si berie plyn bez zmluvy a nikto to nevie dokazat, lebo nepustili inspektorov..
    Job ich oranzove revolucie, su to tupani vymleti...vraj prozapadni, kopnut ich do riti a nie EU alebo Nato...to je ako zavesit si na krk cigansku rodinu..
    publikované: 06.01.2009 21:52:06 | autor: koxo (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Tento problém je už dávno na spadnutie
    netreba robiť paniku, EÚ si s nimi nakoniec poradí...Ukrajina je tiež závislá na EU a nakoniec bude musiet začať sekať dobrotu.
    Okrem toho, politika RF je širšie koncipovaná, však, treba vidieť veci v súvislostiach s problémom Blízkeho a stredného východu...
    ovšem ak teraz zostanú naši sedieť na zadkoch doma a ochkať, to nám nepomôže.
    publikované: 06.01.2009 22:21:18 | autor: cokomilka (e-mail, web, autorizovaný)
  3. Problém...
    V tvojom článku sú uvedené samé bludy...
    1. Slovensko má možnosť z PZZP vyťaziť pre svoju potrebu max 22 mil. m3 zemného plynu maximálny ťažovný výkon je asi o 1/3 vyšší
    2. Slovensko má v zásobníkoch skoro 2 mld. m3 zemného plynu čo vystačí na 90 dní

    Takže tvoje informácie sú trochu vytrhnuté z kontextu...
    publikované: 07.01.2009 14:32:24 | autor: Vlado (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014