Slováci v Rumunsku
Dlhé roky Slováci na Slovensku ani nevedeli o tom, že v terajšom Rumunsku je do päťdesiattisíc Slovákov katolíkov, ktorí roztratení po sedmohradských horách zachovali si podnes svoju reč. Sú oni v prevážnej väčšine roľníci, drevorúbači, robotníci po rozličných továrňach a je medzi nimi niekoľko remeselníkov a obchodníkov. Do rumunských hôr, na takzvané Rudohorie sedmohradské dostali sa pred 200 rokmi zo slovenského východu i z Považia, aby klčovali lesy a budovali osady. Žijem medzi našimi krajanmi v Rumunsku už piaty rok a pôsobím ako národný kultúrny katolícky pracovník. Upozornil som na našich Slovákov Národnú Radu v Bratislave i Spolok Sv. Vojtecha a môj hlas bol vždy vypočutý. Náš národ v Rumunsku volá stále po slovenských katolíckych kňazoch a učiteľoch a potrebuje katolícke kostoly a katolícke školy. Na rudohorskej oblasti v župe Bihorskej žijú uvedomelí katolíci-Slováci. Pochádzajú z východného Slovenska a pracujú hlavne v sklárňach St. Huty. Je tu okrúhle do 50 obcí a usadlísk, v ktorých žije vyše 20.000 Slovákov. Je tu desať čiste slovenských obcí. Majú vyše 2500 školopovinných detí, potrebujú preto i nové školy, aby neboli odkázaní len na výchovu rodičovskú. Volám k vám, drahí rodáci na Slovensku, aby ste pomáhali našim bratom tu náboženskou kultúrou, darovaním katolíckych učebníc a slovenských poučných kníh vôbec a pritom prosíme od vás aspoň štyroch katolíckych kňazov a katolíckych učiteľov.
Bolo by iste zaujímavé zistiť, či v týchto miestach ešte nejakí Slováci žijú. Mňa osobne zaujalo aj meno Rudolf Dočolomanský, lebo ak sa nemýlim, slovenský herec, pán Michal Dočolomanský sa raz vyjadril, že jeho otec Rudolf, pôsobil aj medzi Slovákmi v Rumunsku. Je preto možné, že autor tohto pôvodného článku z roku 1936, bol jeho otec.
Reprodukcia obrázku z kalendára
Výrez z foto
Tak, ktorý z pánov učiteľov je otec pána Michala Dočolomanského?
Prajem pekný deň.J.Kotulič
O zaujímavostiach z minulosti si môžete prečítať aj na doko.blog.pravda.sk/
Komentáre
Ja
ziju este slovaci vRumunsku?
Slovaci v Rumunsku
Slováci v Rumunsku
Boli časy, boli, ale sa minuli, po maličkej chvíli, míneme sa aj my. Keď sa my míneme, míne sa dedina, po maličkej chvíli míne sa krajina. Keď krajina sa míne , míne sa celý svet (míne=zmizí).
Slovanské stopy v Rumunsku
zaoberám sa minulosťou Slovanov v Sedmohradsku, vydal som knihu Naše dejiny úplne inak, jej predaj končí. Rumunsko je zem, ktorá bola slovanská - slovenská dávno pred tým, ako sa tam odsťahovali Slováci pred 200 rokmi. Našiel som tam min 500 slovenských názvov dedín, miest, riek a kopcov. I hradov. Stačí trocha poznať rumunský pravopis a čítať mapu. Úžasné. Treba si všimnúť napr. v Alba Iulii v múzeu archeologické artefakty z doby Veľkej Moravy a porovnať s artefaktami, ktoré nachádzame na Slovensku, na českej Morave. Tých stôp po Rumunsku na dobu, kedy túto zem ovládali Slovania, Slováci je mnoho. V 13. 16. a aj v 17. - 182 storočí odchádzali tzv. Valasi na Slovensko v niekoľkých vlnách. Pritom neostali na Slovensku jazykové stopy. Prečo? Pretože išli tam, kde sa rozprávalo tou istou rečou. Jediný pozostatok je, že títo "valasi" doniesli prehlasované ä, rozprávajú omnoho spevnejšie, mäkšie, ako Slováci "domorodí". Len si choďte vypočuť, ako sa rozpráva v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, na Liptove a na Turci (Martin). Dovoľujem si prečítať moju knihu, kde je to podrobne opísané. Toho roku sa chcem ešte posledný raz poprechádzať Sedmohradskom najmä v Rudných horách, odkiaľ bola najsilnejšia migrácia na Slovensko smerom do údolia Hrona, kde sú názvy dedín rovnaké, alebo podobné, ako v zlatej doline Sedmohradska.
Žiaľ, naša vedecká historická obec si Rumunsko zatiaľ nevšíma. Pritom je to studnica našich dejín. Takže, milí Slováci, pátrajte, hľadajte, je to nesmierne zaujímavé nachádzať pod nánosmi maďarizácie a romanizácie krásne názvy ako Orlia, Zlatna, Krásna, Husia, Kozia, Devín (Deva), Brašov (Prašov), kopec Sloboda pri Aiude, a ako som napísal, viac, ako 500 ďalších názvov, ktoré sa zachovali. Treba pátrať aj tam, kde sa nezachovali. Príkladom je Čerpotok, ktorý sa už na mape píše ako Suplak, Siplak.
Zdraví Alan Dolog