doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Spiši, Spišská Kapitula (Biskupská záhrada)

....ľuďom, ktorí na tomto projekte pracovali, sa podarilo na slovenské pomery, v neuveriteľne krátkom čase, odovzdať do užívania veľmi pekné dielo....

Médiá pred pár dňami oznámili, že v Spišskom Podhradí, časť Spišská Kapitula bola slávnostne širokej verejnosti otvorená Biskupská záhrada. Hneď na začiatku treba napísať, že ide o slovenskú národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je spolu s Levočou, Spišským hradom, Spišským Podhradím a okolím zapísaná aj medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO, ale pod názvom  „Francúzsky park“. Spolu s manželkou a ostatnými turistami sme toto miesto navštívili v nedeľu 27.6.2021. Počasie nám vyšlo, park či záhradu, nám otvorili o 12.45 hod. a tak sme sa mohli na vlastné očí presvedčiť ako to tam vyzerá. Stručne povedané pekne. O to viac, keď si uvedomíme, že toto miesto vyzeralo v roku 2014 takto:

A dnes tie isté miesta vyzerajú takto:

 

A úplne do kolien som išiel, keď som si na informačnom letáčiku prečítal toto: “ ... V roku 2020 vzniklo súčasné moderné architektonické riešenie záhrady ...“  Dnes je jún 2021, od konca roka 2019 na Slovensku pre ochorenie Covid -19 platí mimoriadna situácia a bol aj núdzový stav, a napriek tomu sa ľuďom, ktorí na tomto projekte pracovali, podarilo na slovenské pomery v neuveriteľne krátkom čase, odovzdať do užívania veľmi pekné dielo. Veľká vďaka im zato. Do objektu sa dá dostať v čase návštevných hodín, cez Hodinovú vežu a zo severu cez hradobnú baštu. Mimo určených hodín sú brány zamknuté.

Hradobná bašta                                               Hodinová veža