Mnohí už oblasť Tatranskej Javoriny navštívili a to buď ako turisti alebo pri cestách do Poľska. S rodinou tam s obľubou chodím ako turista a to najmä pre nádhernú okolitú prírodu. A tak som sa okrem prírodných krás začal zaujímať aj o to, ako sa tam dostal knieža, lovecký zámoček ktorého, tam stojí dodnes.
Prvé písomné zmienky o tejto tatranskej osade pochádzajú z 13. stor. Pôvodne tam bol murovaný košiar a majer lendackého veľkostatku. Pastieri tam pásli stáda oviec, hovädzieho dobytka a koní, ktoré patrili neďalekým tatranským osadám. V roku 1759 tam založili prvé železné hámre. Pôvodne sa po nemecky táto osada volala Uhrgarten. Od roku 1863 nesie názov Javorina a v roku 1992 ju premenovali na Tatranská Javorina. Korene jej názvu siahajú do dávnej minulosti, keď všade dookola rástli javorové stromy, ktoré žiaľ vďaka majiteľom hámrov postupne zhoreli v peciach ich hámrov. Dnes tam javor nájdete len výnimočne. Kniežacou sa osada stala v roku 1879, keď ju spolu s okolitými lesmi ako poľovný revír kúpil potomok pruského kniežacieho rodu Christian Kraft Hohenlohe, ktorý je v Tatranskej Javorine aj na miestnom cintoríne pochovaný vo vlastnej hrobke. Ak chcete, pozrite sa na túto osadu prostredníctvom týchto obrázkov.
Na záver iba toľko. Lovecký zámoček a priľahlá obora boli počas éry socializmu dôkladne strážené a verejnosti neprístupné. Dnes je zámoček síce tiež vo vlastníctve štátu a stále pre verejnosť neprístupný, ale okolitú prírodu a hotel Kolowrat si už môže na vlastné oči pozrieť aj obyčajný turista.
Prajem pekný nedeľný podvečer. doko
Komentáre
zaujimave, obohacujuce,pekne