doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Šariši, 3 sigordské pamätné kamene

...nie je to len vodná nádrž Sigord. Celé územie s názvom Sigord, má dĺžku asi 3,3 km a rozprestiera sa popri potoku Delňa, obojstranne štátnej cesty Kokošovce - Zlatá Baňa...

Medzi obcami Zlatá Baňa a Kokošovce, nejakých 10 až 15 kilometrov od Prešova, je oddychová turistická lokalita s názvom Sigord. Iste ju mnohí poznajú a to najmä vďaka vodnej nádrži Sigord. Ale celé územie s názvom Sigord, má dĺžku asi 3,3 km a rozprestiera sa popri potoku Delňa, obojstranne štátnej cesty Kokošovce - Zlatá Baňa. Lokalita je ohraničená približne potokom Malá Delňa (pri Centre pre rodinu, Zlatá Baňa) až po vodnú nádrž (Sigord, Kokošovce). Ďalej sú to obľúbené miesta Šťavica, Kyselka, Sisi ležiace popri Sigordskom potoku, ďalej Kamenný potok, bývalý hotel Sigord, NPR Kokošovská dubina a priestory pri vodnej nádrži Sigord. A teraz tie pamätné kamene.

Pamätný kameň v Jubilejnom hájiku, pripomína 10. výročie vzniku Československej republiky (ČSR). Tieto hájiky boli zriadené na základe výnosu Ministerstva zemědelství ČSR –zo dňa 15.5.1928. Výber drevín mal byť vhodným pre dané stanovište, avšak odlišný od okolitého lesa. A tak na Sigorde uvidíte napríklad borovicu jeffreyovu, dub červený, či tuju východnú. Stromy vysadené v roku 1928 sú z veľkej časti označené tabuľkami s druhovým názvom. Plocha hájika mala veľkosť asi 17 000 m². Pôvodný pamätný kameň bol síce poškodený, ale jeho torzo s vytesaným letopočtom 1928, vsadili do nového kameňa a ten je umiestnený asi 25 metrov od štátnej cesty.  Patrí do katastra obce Zlatá Baňa. Pozri foto:

Pamätný kameň s názvom "Latinský kameň Sigord", leží v katastri obce Kokošovce. Pochádza z roku 1822. Dostaneme sa k nemu, ak prejdeme asi 400 metrov po lesnej ceste, ktorá vedie súbežne po ľavej strane štátnej cesty, od mostíka Sigordského potoka, smerom na Racovu a Kokošovce. Pamätník je svedkom využitia miestneho potoka Delňa na splavovanie dreva. Text v latinčine: PALLAS OPERE HOCCE OPPRESSIT HUG..ONUM RIVUM PUBLICUM VIM POSEIDONIS. 1822, čo je preložené do slovenčiny: Pallas týmto dielom spútala..., verejný potok – silu Poseidona. 1822. Pozri foto:


Pamätník cisárovnej Sisi na Sigorde, stojí v údolí Sigordského potoka a pripomína návštevu uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, manželky Františka Jozefa I. Habsburského, ktorú tiež nazývali Sisi. Zastavila sa tam roku 1895 pri spiatočnej ceste z Bardejovských kúpeľov. Ako spomienka na jej návštevu, bol v roku 1898 postavený pamätník. Tvorí ho prameň, ktorý stavitelia upravili na spôsob kamennej jaskynky. Na jednom z kameňov je osadená tabuľa s ťažko čitateľným, pôvodným maďarským textom: KIRÁLNE ERSZEBÉTH ÉMLEK LÍGET 1898. Čo v slovenčine znamená: „Pamätný háj kráľovnej Alžbety 1898.“