doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rozpisy pracovných zmien

...Zákonník práce v praxi...

Na jednom pracovisku sa zamestnávateľ dostal do sporu s odborovou organizáciou. Odborári trvali na tom, že rozpisy pracovných zmien v nepretržitej prevádzke s nerovnomerne rozvrhnutým týždenným pracovným časom sa majú zverejňovať jeden mesiac dopredu a zamestnávateľ tvrdil, že to stačí do konca toho mesiaca, ktorý  predchádza   mesiacu, na ktorý sa zmeny plánujú. (Napr. do konca mája na jún). Čo na to Zákonník práce (ZP) ?

Pracovným časom sa zaoberá celá tretia časť ZP.  V § 87, ktorý rieši nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času,  o rozvrhu zmien nie je zmienka.  Použiť sa dá § 90, konkrétne ods. 9, ktorý citujem:

„ Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi    najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň“.

Ak si zoberieme konkrétne, napríklad rozvrh zmien na 23. týždeň ( 2.6. až 8.6.2008), tak zamestnávateľ je to povinný zamestnancovi oznámiť najneskôr do 26.5.2008. Vrátim sa k nášmu príkladu. Tvrdenie zamestnávateľa v uvedenom príklade teda nemohlo byť pravdivé. Takto by totiž porušil Zákonník práce. Potom by mali byť bližšie k pravde odborári, lebo aj výraz „mesiac dopredu“ spĺňa zákonnú požiadavku, že to musí byť najmenej týždeň dopredu. Jediný problém u tohto variantu je iba v tom, že táto doba by  mala byť zakotvená napríklad v Pracovnom poriadku, v kolektívnej zmluve alebo aj v inom vnútornom predpise zamestnávateľa.Prax potvrdzuje, že dodržiavanie zákonom určenej minimálnej doby na oznámenie rozvrhu zmien sa v praxi nie vždy dodržuje, čo by sa ale nemalo stavať, lebo sa tým porušuje zákon.  A ako vieme, každé porušenie zákona je stíhateľné.Prajem príjemný deň. doko

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014