Snahou niektorých zamestnávateľov totiž je, tento presun začiatku dňa pracovného pokoja, aplikovať aj do odmeňovania pre zamestnancov vo výkone prác vo verejnom záujme. Že to nie je v súlade so zák. č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, potvrdzuje § 4 ods. 6: „zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi plat podľa tohto zákona, všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných na vykonanie tohto zákona a v ich rámci podľa kolektívnej zmluvy, pracovnej zmluvy alebo vnútorného predpisu.“ a § 17: „Zamestnancovi patrí za hodinu práce v sobotu alebo v nedeľu príplatok v sume 30 % hodinovej sadzby funkčného platu.“
Komu nestačí zákon, ten sa môže oprieť aj o stanovisko MPSVR č. 1605/2006-1/22 zo dňa 25.7.2006. Odcitujem výňatok “Čo sa týka príplatkov za sobotu a nedeľu je potrebné postupovať podľa toho, či sú tieto dni dňami nepretržitého odpočinku zamestnanca. Ak nie sú, ale sú to jeho pracovné dni, teda dni na ktoré má rozvrhnutý pracovný čas, na takúto situáciu sa nevzťahuje § 95 Zákonníka práce. Príplatok sa poskytuje za kalendárny deň – za čas, ktorý zamestnanec skutočne odpracoval v sobotu alebo nedeľu.“
Takže veľmi krátko, predmetné príplatky musia byť zamestnancom vo výkone prác vo verejnom záujme, vyplatené za reálne vykonanú prácu podľa kalendárnych dní len za sobotu a nedeľu a nie za iný pracovný deň.
Prajem pekný deň.doko.
Komentáre
emil1
Pracujem v nepretržitej prevádzke robíme 12- tky a nastala situácia že nám vznikli aj nadčasy...
Otázka 1 .. ako s počíta zmena z piatka na sobotu - do 18,45 do 5,45 hod (celá ako piatková?)
teda bez príplatku na prácu v den pracovného pokoja?
Ot. 2 ako sa počíta príplatok za den prac pokoja zo soboty na dedeľu 25% či 50%..?
platí tu príplatok aj za nočnú?