doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prekážky v práci a pružný pracovný čas

...sa ako výhodnejšia ukázala možnosť, zmeniť pružný pracovný čas, na inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času....(63)
Podľa platnej zákonnej úpravy, prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatňovaní pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie  však ako výkon práce a preto  sa za ne neposkytuje náhrada mzdy. (§143 ZP) 

Novela Zákonníka práce od 1.9.2007 tým, že zrušila ods. 3 až 5 § 88, zrušila aj pevne stanovené kritéria na určenie rozsahu základného pracovného času. Predtým platilo, že základný pracovný čas musel byť najmenej 5 hodín. Teraz je to ponechané na dohodu zamestnávateľa a zástupcov zamestnancov alebo aj samotných zamestnancov so zamestnávateľom.

V praxi môžu nastať pri uplatňovaní pružného pracovného času určité  problémy najmä, ak ide o uplatňovanie nárokov vychádzajúcich z čerpania pracovného voľna  s náhradou mzdy. (§141) Napríklad v organizácii kde je dohodnutý pružný pracovný čas pre všetkých zamestnancov, zamestnankyňa, ktorá je tehotná sa má zúčastňovať preventívnych lekárskych prehliadok  ako aj iných lekárskych prehliadok súvisiacich s tehotenstvom, ak vyšetrenie nebolo možné absolvovať mimo pracovný čas.  V tejto súvislosti sa ako zložité javí sledovanie a evidovanie času nevyhnutne potrebného na tieto prehliadky a to najmä pre účely sledovania počtu vyčerpaných dní z dôvodu poskytnutia pracovného voľna s náhradou mzdy.

Pri riešení tohto konkrétneho prípadu sa ako výhodnejšia ukázala možnosť, zmeniť pružný pracovný čas,  na inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času. (§ 90 ods.11) Jeho uplatnením odpadne sledovanie  času, potrebného na návštevu lekára, ktorý spadá do základného pracovného času a času, ktorý pripadne na voliteľný pracovný čas. Pritom predmetné ustanovenie Zákonníka práce ukladá zamestnávateľovi, že vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času je  povinný, zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo iných vážnych dôvodov  povoliť.

Obdobie tehotenstva je podľa môjho názoru dostatočne vážny dôvod  na vyhovenie takejto žiadosti. Pričom takéto riešenie by mohlo byť aj obojstranne prospešné.

Prajem príjemný pracovný deň. doko
O využití pracovného práva v praxi si môžete prečítať aj  na doko.blog.pravda.sk/


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Ďakujem,
    mne táto informácia pomohla.
    publikované: 17.04.2008 16:42:52 | autor: atram (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014