Pracovný poriadok a Zákonník práce
V jednom z mojich predchádzajúcich článkov už poukazujem na nezmyselnosti, ktoré sa stále objavujú v Zákonníku práce. Teraz ma zaujali ustanovenia zo Zákonníka práce, ktoré sa dotýkajú pracovného poriadku.
Ťažko sa totiž nájde niekde inde taký lapsus aký vyrobili zákonodarcovia tým, že v Zákonníku práce v jednom a tom istom paragrafe 84 napísali
... (1) „Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.“ O tri odstavce nižšie im už, ale nič nebránilo v tom, aby tam napísali
... (4) Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený. Pracovný poriadok musí byť každému zamestnancovi prístupný.
A aby sme o tom nepochybovali, či to myslia vážne, tak si pre zamestnávateľa vymysleli ešte aj povinnosť, ktorá je v § 47 ods.2 stanovená takto:
„Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou a s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú...“
Máte pocit, že okrem povinnosti tam existuje aj nejaké môže ? Mne to bez mihnutia oka jednoznačne vychádza tak, že nie. Mám k tomu argument, dokonca zákonný, a to v § 12 zák. č.552/2003 Z.z. o výkone prác vo verejnom záujme
... „Zamestnávateľ vydá pracovný poriadok po prechádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.“
Poviete si čo je na tom také zaujímavé ? Veď každý zamestnávateľ má platný pracovný poriadok, tak načo o tom písať. Aj ja som si to myslel. Žiaľ hlboko sa mýlime, lebo takýto stav keď odbory použili veto totiž existuje v jednom zo silových rezortov. A to podotýkam, že už dosť dlho. Tu potom skončí akákoľvek snaha zamestnávateľa o dodržanie hore uvedených zákonných ustanovení. Problém spočíva v tom súhlase.
Toto je totiž jasný dôkaz, že terajší Zákonník práce má stále niektoré ustanovenia zo socializmu. Neveríte? Čítajte čo o pracovnom poriadku písal v roku 1977 Zákonník práce v § 82 ods. 3.
„Nadriadené orgány a organizácie vydávajú pracovné poriadky s predchádzajúcim súhlasom príslušných orgánov Revolučného odborového hnutia, inak sú tieto pracovné poriadky neplatné.“ Chápem, že vtedy to asi malo politický zmysel, lebo čo ak by v takom pracovnom poriadku nedajbože nejaký riaditeľ spochybnil vedúcu úlohu vtedajších všemocných. Ale aké to má opodstatnenie dnes? Toto asi nevie zmysluplne vysvetliť nikto. Kto teda donúti terajšie odbory aby súhlasili s pracovným poriadkom a ako to urobiť, ak už žiadna vedúca sila neexistuje?
Ale vážne. Bolo by dobré, keby ministerstvo práce v najbližšej novele Zákonníka práce tento výplod totality zrušilo.
Prajem vám príjemný deň. J.Kotulič
Odporúčam podobný článok na
doko.blog.pravda.sk/detail-alkohol-a-zakonnik-prace--12-.html
Komentáre
oni nic nezrusia
Takze sudruhovia naucme sa spievat opat internacionalu, 1.5. vyjdeme masovo do ulic, zrusime supermarkety a ostatne kapitalisticke vydobitky, aby sme opat stastni mohli stat v radoch na toaletny papier a kubanske pomarance.
Vetujúcim je
nesúhlas
Oborári verzus špecialisti typu "A JE TO!"
A bolo by dobré uviesť, že predseda VV SOZ zamestnancov obrany ako aj jeho kolegyňa sú nositeľmi titulu JUDr. to jest absolventi vysokej civilnej školy v odbore "právo".
Bohužiaľ počet odborníkov špecialistov z oblasti práva v rezorte v oblasti personálneho manažmentu spočítame na prstoch 2 rúk.