doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pracovný poriadok, odbory a Zákonník práce (11)

... Nadriadené orgány a organizácie vydávajú pracovné poriadky s predchádzajúcim súhlasom príslušných orgánov Revolučného odborového hnutia, inak sú tieto pracovné poriadky neplatné.“
 














Pracovný poriadok a Zákonník práce


V jednom z mojich predchádzajúcich článkov už poukazujem na  nezmyselnosti, ktoré sa stále objavujú v Zákonníku práce. Teraz ma zaujali ustanovenia zo Zákonníka práce, ktoré sa dotýkajú pracovného poriadku.

Ťažko sa totiž nájde niekde inde taký lapsus  aký vyrobili zákonodarcovia tým, že v Zákonníku práce v  jednom a tom istom paragrafe 84 napísali

... (1) „Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.“  O  tri odstavce nižšie im už, ale nič nebránilo v tom, aby tam napísali

... (4) Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený.  Pracovný poriadok  musí byť každému zamestnancovi  prístupný.

A aby sme o tom nepochybovali, či to myslia vážne,  tak si pre zamestnávateľa vymysleli ešte aj povinnosť, ktorá je  v § 47 ods.2 stanovená takto:

Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou a s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú...“

Máte pocit, že okrem povinnosti tam existuje aj nejaké môže ?  Mne to bez mihnutia oka jednoznačne vychádza tak, že nie. Mám k tomu argument, dokonca zákonný,  a  to v § 12 zák. č.552/2003 Z.z. o výkone prác vo verejnom záujme

... „Zamestnávateľ vydá pracovný poriadok po prechádzajúcom súhlase  zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.“ 

Poviete si čo je na tom také zaujímavé ?  Veď  každý zamestnávateľ má platný pracovný poriadok, tak načo o tom písať. Aj ja som si to myslel. Žiaľ hlboko sa mýlime, lebo takýto stav keď odbory použili veto totiž existuje v jednom zo silových rezortov. A to podotýkam, že už dosť dlho.  Tu potom skončí akákoľvek  snaha zamestnávateľa  o dodržanie hore uvedených zákonných ustanovení. Problém spočíva v tom súhlase.

Toto je totiž jasný dôkaz, že terajší Zákonník práce má stále niektoré  ustanovenia zo socializmu. Neveríte?  Čítajte čo o pracovnom poriadku písal v roku 1977 Zákonník práce v § 82 ods. 3.

„Nadriadené orgány a organizácie vydávajú pracovné poriadky s  predchádzajúcim súhlasom príslušných orgánov Revolučného odborového hnutia, inak sú tieto pracovné poriadky neplatné.“  Chápem, že  vtedy to asi malo politický zmysel,  lebo čo ak by v takom pracovnom poriadku nedajbože nejaký riaditeľ spochybnil vedúcu úlohu vtedajších všemocných.  Ale aké to má opodstatnenie dnes? Toto asi nevie zmysluplne vysvetliť nikto. Kto teda  donúti terajšie odbory aby súhlasili s pracovným poriadkom a ako to urobiť, ak už žiadna vedúca sila neexistuje?


Ale vážne. Bolo by dobré, keby ministerstvo práce v najbližšej novele Zákonníka práce tento výplod totality  zrušilo

 

Prajem vám príjemný deň. J.Kotulič

Odporúčam podobný článok na

doko.blog.pravda.sk/detail-alkohol-a-zakonnik-prace--12-.html


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. oni nic nezrusia
    Oni opatovne zavedu dalsie veci, ktore sa po 1989 roku zo zakonnika vypustili, lebo ET Tomanova asi nikdy v zivote v riadnej firme nebola rovnako ako vacsina ostatnych mimozemstanov z parlamentu, ministerstiev a uradu vlady.
    Takze sudruhovia naucme sa spievat opat internacionalu, 1.5. vyjdeme masovo do ulic, zrusime supermarkety a ostatne kapitalisticke vydobitky, aby sme opat stastni mohli stat v radoch na toaletny papier a kubanske pomarance.
    publikované: 08.11.2007 08:27:46 | autor: dmiba (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. Vetujúcim je
    Slovenský odborový zväz zamestnancov obrany
    publikované: 08.11.2007 09:21:09 | autor: náhodný návštevník (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. nesúhlas
    Na návrh Pracovného poriadku, spracovaný viacerými funkcionármi bez právnického vzdelania len okopírovaním ZP, a s povypúšťaním - poskracovaním častí viet, čo celkom nedáva zmysel by nemohol dať súhlasiť ani jeden odborník z pracovného práva a nie ešte taký, ktorý na problémy s nevydaním tejto dôležitej internej normy pre špecifické podmienky obrany už upozorňuje viac ako 3 roky!
    publikované: 27.02.2008 14:52:31 | autor: ALLY (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Oborári verzus špecialisti typu "A JE TO!"
    Neviem, či autor príspevku pod nickom náhodný návštevník pozná pomery, ale len pre tých ostatných uvediem, že odborári majú chrániť záujmy nielen ich členov ale všetkých zamestnancov
    A bolo by dobré uviesť, že predseda VV SOZ zamestnancov obrany ako aj jeho kolegyňa sú nositeľmi titulu JUDr. to jest absolventi vysokej civilnej školy v odbore "právo".
    Bohužiaľ počet odborníkov špecialistov z oblasti práva v rezorte v oblasti personálneho manažmentu spočítame na prstoch 2 rúk.
    publikované: 28.02.2008 10:55:46 | autor: ALLY (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014