Ak zamestnávatelia berú Zákonník práce vážne potom zoznam takýchto pracovných miest musia mať. No a potom by sa vôbec nemohlo stať, že na takúto voľnú pracovnú pozíciu napríklad v rezorte školstva, ponúknu začínajúcemu učiteľovi pracovnú zmluvu na určitý čas, ak on sám s tým nesúhlasí. Podotýkam na voľnú pozíciu nie na zastupovanie. Pritom treba mať na pamäti, že každý nátlak pri právnom úkone, teda ja nepriama hrozba asi v tom zmysle - ak to nepodpíšeš pred dverami sú zástupy nezamestnaných, ktorí to podpíšu- spôsobuje neplatnosť právneho úkonu, lebo nebol urobený slobodne (§ 37 a ďalšie Občianskeho zákonníka). Ak to zamestnávatelia niekde robili alebo ešte stále aj robia potom okrem porušenia Občianskeho zákonníka porušujú aj samotný Zákonník práce alebo, a to je pravdepodobnejšie, ho úmyselne obchádzajú. Veď napríklad taký § 15 hovorí, že „Prejav vôle treba vykladať tak, ako to so zreteľom na okolností, za ktorých sa urobil zodpovedá dobrým mravom“ alebo § 17 „Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný“. Aj Čl. 2 Zákonníka práce, predsa deklaruje, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi a že nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka alebo spoluzamestnanca.
Zamestnávatelia svoje nesprávne konanie najčastejšie obhajujú tým, že vraj za 3 mesiace zákonnej skúšobnej doby nestačia dostatočne spoznať prijatého zamestnanca. Toto je argument na smiech. Dnes, keď je toľko špecializovaných inštitúcií zaoberajúcich sa výberom zamestnancov a pri existencii nespočetného počtu legálnych postupov ako získať referencie o prijímanom zamestnancovi, a to ešte pred jeho prijatím, v rámci predzmluvných vzťahov, je takéto konanie zo strany zamestnávateľov výlučne účelové. Neobstoja ani argumenty, že zamestnanci sú tak viac motivovaní k zodpovednému výkonu práce. Veď na to ako zamestnancov motivovať existuje celý vedný odbor - personálny manažment. Naopak, skoro všetci takto postihnutí zamestnanci to chápu ako diskrimináciu, nátlak, nedôveru a ziskuchtivosť zo strany zamestnávateľa.
Položme si otázky. Môže sa zamestnanec cítiť dobré u takého zamestnávateľa, ktorý mu od začiatku dáva verejne a vedome najavo, že mu nedôveruje a naviac, že ho podozrieva z nejakých bližšie nedefinovaných škodlivých úmyslov? Bude takýto zamestnanec v optimálnej pracovnej pohode alebo bude v neustálom strese? Je takýto zamestnanec pre zamestnávateľa výkonnejší alebo mu narobí viac škody? Mohol by som pokračovať ďalej v kladení otázok, ale už z odpovedí na predchádzajúce otázky si každý asi urobí záver, že tak v záujme zamestnancov ako aj v záujme zamestnávateľov by mala v pracovnoprávnych vzťahov dominovať predovšetkým vzájomná úcta a rešpekt a nie naopak.. Veď v globálnom ponímaní, jeden bez druhého nikdy nemôžu profitovať.
Ak teda uchádzač o zamestnanie spĺňa všetky požadované podmienky na prijatie a je do pracovného pomeru prijímaný na funkciu, ktorá je vytvorená na neurčitý čas a výslovne sám trvá na tom, že ju nechce vykonávať na dobu určitú, potom by toto podľa môjho názoru mal zamestnávateľ akceptovať a mal by s ním uzavrieť pracovnú zmluvu na neurčitý čas. J.Kotulič
Komentáre
Tak pekne to znie
Netreba sa dať
Myslel som takto
Ale je pravda, ze my sami sme si ho zvolili a to znamena ze sami chceme aby to tak bolo. No co uz...