Blížia sa voľby do slovenského parlamentu. S týmto aktom je spojená aj príprava členov okrskových volebných komisií, ktorá začala práve v týchto dňoch. Sem tam, ale predsa, sa vyskytli problémy v tom, že niektorým členom týchto komisií im ich zamestnávatelia odmietli poskytnúť platené pracovné voľno. Ako to vlastne je, majú títo zamestnanci nato nárok alebo nie?
Vezmime si na pomoc zákon č. 333/2004 Z.z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý vo svojom § 50 definuje nároky členov volebných komisií takto:
1. Člen volebnej komisie nesmie byť pre výkon svojej funkcie obmedzený v právach a nárokoch vyplývajúcich z jeho pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu, alebo štátnozamestnaneckého pomeru; predovšetkým má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy alebo platu v sume jeho priemerného zárobku, prípadne ak ide o samostatne zárobkovo činnú osobu, na náhradu, ktorá sa rovná pomernej časti minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou.
2. Zamestnávateľ, ktorý vyplatil náhradu mzdy alebo platu podľa odseku 1, má nárok, aby mu bola vyplatená suma uhradená. Zamestnávateľ nárok na jej úhradu a samostatne zárobkovo činná osoba nárok na náhradu podľa odseku 1 uplatnia
a) na ministerstve vnútra, ak ide o členov Ústrednej volebnej komisie,
b) na príslušnom obvodnom úrade, ak ide o členov obvodnej volebnej komisie,
c) v príslušnej obci, ak ide o členov okrskovej volebnej komisie.
3. Náhradu podľa bodu 1 vyplatí príslušný orgán do 30 dní od uplatnenia nároku.
4. Pritom člen a zapisovateľ okrskovej volebnej komisie majú v deň konania volieb nárok na odmenu, ak v tento deň nemajú nárok na náhradu mzdy alebo platu, a samostatne zárobkovo činné osoby nárok na náhradu podľa bodu 1.
Výška odmeny za výkon funkcie člena a zapisovateľa okrskovej volebnej komisie na deň konania volieb sa ustanovuje v sume, ktorá pripadá na jeden pracovný deň z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predposledný kalendárny štvrťrok pred kalendárnym štvrťrokom, v ktorom sa konajú voľby. Odmenu vypláca obec. Pritom ale výkon funkcie člena volebnej komisie a výkon funkcie zapisovateľa okrskovej volebnej komisie nie je výkonom inej zárobkovej činnosti.
Poviete si v čom je vlastne problém, keď zákon toto jednoznačne rieši? No v tom, že nie každý zamestnávateľ má svojho právnika aby mu to objasnil lebo napríklad na pozvánke, ktorú členovia týchto komisií dostali, spravidla o nárokoch zamestnanca a povinnostiach zamestnávateľa v poučení nie je nič napísané. Hoci podľa môjho názoru by to v poučení málo jednoznačne byť. Žiaľ nie je a potom sú z toho úplne zbytočné nedorozumenia.
Úspešný pracovný deň praje doko.
Pracovné voľno
30.01.2012 16:38:16
... Člen volebnej komisie má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy alebo platu...
Komentáre