O čom je Lisabonská zmluva ?
Aj priemerne informovaný občan SR vie, že tzv. Lisabonská zmluva sa v súčasnosti stala pre našich poslancov veľmi veľkým problémom. Dostalo sa to až do takej roviny, že bývalí poslanci za KDH chcú, aby parlament o tejto zmluve umožnil rozhodnúť ľudu SR v referende. Preto som sa sám pre seba opýtal, či by som sa takého referenda zúčastnil?
Najprv trocha teórie. Podľa našej Ústavy sa referendom potvrdzuje vstup alebo výstup zo štátneho zväzku s inými štátmi. Referendom sa môže rozhodnúť aj o iných dôležitých otázkach verejného záujmu, pritom to nesmie byť rozhodovanie o základných právach a slobodách, daniach, odvodoch a štátnom rozpočte. Podľa toho je teda snaha o vyhlásenie referenda, k predmetnej Lisabonskej zmluve v súlade s ústavou.
Prenesme sa do roku 2003, vtedy sa uskutočnilo referendum o vstupe SR do EÚ. Výsledok bol taký, že 2 milióny 176 tisíc 990 občanov čiže 52,15 % zapísaných voličov SR bolo za náš vstup do EÚ. Čiže naši občania vzali zodpovednosť do svojich rúk a dostali sami seba do EÚ, ktorá bola a ešte aj je organizáciou a nie štátnym zväzkom. Teraz, keď už čelní predstavitelia všetkých 27 štátov EÚ 13.12.2007 v Lisabone podpísali dokument s názvom : Zmluva, ktorou sa mení a dopĺňa Zmluva o Európskej únii a Zmluva o založení Európskeho spoločenstva, skrátene Lisabonská zmluva, ktorá by vraj mala byť niečo na spôsob európskej ústavy, ju majú ratifikovať len poslanci NR SR.
Pritom zmluva pomerne zásadne mení spôsob hlasovania v EÚ, znižuje počet euro poslancov, posilňuje pozície národných parlamentov a podľa mňa veľmi zásadnou zmenou je ustanovenie, ktoré dáva možnosť ktorémukoľvek členskému štátu z EÚ vystúpiť, čo podľa terajšieho právneho stavu nie je možné. Preto si myslím, že už aj tieto dôvody sú postačujúce nato, aby sa o nich mohli vyjadriť občania v referende. Podľa niektorých politických analytikov táto zmluva do budúcnosti nevylučuje ani možnosť vstupu do nového štátneho zväzku. No, ale o tom sa už podľa našej ústavy musí rozhodnúť len v referende.
Zanedbateľné nie je ani to, že v čase, keď sa v roku 2003 občania SR rozhodovali o našom vstupe do EÚ, vtedy vychádzali z určitého právneho statu quo, ktorý v EÚ platil. Teraz, keď sa tieto podmienky v EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy zmenia, by malo byť úplne logické, aby sa k tomu mohli vyjadriť všetci občania.
Je len samozrejmé, že najprv by ale mala prebehnúť veľmi dôkladná vysvetľovacia kampaň, v ktorej by sa občanom objasnil obsah tejto zmluvy. Isteže, to chce čas aj peniaze, ale ak by si referendum želal dostatočný počet občanov, tak treba rozhodnúť demokraticky.
Ako inak, než vytvorením príležitosti na vyjadrenie sa občanov k zásadným spoločensko-politickým problémom docielime toho, aby si občania začali inštitút referenda vážiť a na druhej strane aby tiež niesli svoj diel zodpovednosti za budúcnosť svoju, aj svojich potomkov. Veď Lisabonská zmluva, na dlhé roky ovplyvní spoločenskú aj politickú situáciu v Slovenskej republike. Preto ja osobne som zato, aby o nej v referende rozhodli občania.
Prajem príjemný deň.doko.
Komentáre
za rozhodujuci argument pre referendum
vyhladom na to, ze je lisabonska zmluva az na vypustenie niektorych politicko-moralnych konotacii velmi podobna navrhu ustavnej zmluvy a vzhladom na to, ze velmi vyrazne zasahuje do systemu eur prava, vratane zjednotenia komunitarneho a unitarneho prava, ergo aj agendy, ktora bola doposial regulovana odlisne, vyhlasenie referenda by bolo korektne .. co by bolo korektne vsak myslim zvolenych predstavitelov politickej sceny na oboch stranach spektra nijak netrapi a netrapilo
Navrhoval by som pre kazdeho obcana...
Ved
IRA - ja si to nemyslím.