Spomínaný rezort už niekoľkokrát, v krátkom časovom slede bol médiami upodzrievaný, že porušuje zákony. Išlo o podozrenie, že v rezorte sa nenakladá so štátnymi peniazmi tak ako by sa malo, a to najmä pri obstarávaní tzv. služieb. Teraz pre zmenu ide o „krivenie“ zákonov vo vzťahu k vlastným zamestnancom. V jednom prípade v ich prospech a v druhom prípade v ich neprospech.
Prvý prípad. Prospech z nedodržiavania zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov majú tí profesionálni vojaci, ktorí nebývajú v mieste ich služobného zaradenia. Okrem iných výhod, niektorí z nich majú právo na bezplatné ubytovanie, a to v mieste ich služobného zaradenia alebo v blízkom okolí. Zákon pritom blízke okolie definuje ako: ... „ vzdialenosť uvedenú v kilometroch v cestovnom poriadku verejnej pravidelnej autobusovej dopravy od najbližšej zástavky v mieste výkonu štátnej služby, k bytu alebo domu profesionálneho vojaka.“ ( § 118 ods.3) Čo nie je dodržané? Asi ste si to už všimli aj vy, ale určite žiadny cestovný poriadok na Slovensku nemá uvedené kilometrové vzdialenosti k bytom alebo domom profesionálnych vojakov. To ale rezortu vôbec nevadí a aj podľa takého, v praxi nevykonateľného zákona, poskytuje časti profesionálnych vojakov finančné a hmotné výhody vlastne bez relevantného právneho podkladu.
Opačný prípad nastal vo vzťahu k vlastným zamestnancom vo výkone práce vo verejnom záujme. Tí zato, že sú už v čase mierového stavu povinní po zaradení do plánu vyrozumenia útvaru pripravovať sa na plnenie osobitných úloh pre obdobie krízových situácií a ďalej za to, že musia hlásiť miesto svojho pobytu, spôsob vyrozumenia mimo pracovného času a že sú povinní dostaviť sa v určenom časovom limite na svoje pracovisko, majú mesačne nárok na náhradu za pohotovosť a to vo výške 15 % z určeného platového rozpätia. (§ 21a zák. č.553/2003 Z.z.) Podotýkam, že ide o zamestnancov teda civilov a nie profesionálnych vojakov. Ďalej je potrebné zvýrazniť to, že spomínaná náhrada nepatrí k žiadnej zložke ich platu, lebo ide o paušálny mesačný poplatok, ktorý by mali dostať vždy okrem obdobia práceneschopnosti. (§ 4 ods.2) V čom rezort porušuje predmetný zákon? No v tom, že týmto zamestnancom počas čerpania ich dovolenky, túto finančnú náhradu za pohotovosť nevypláca. Pritom uvedení zamestnanci sú aj počas svojich dovoleniek povinní oznámiť miesto pobytu a v prípade potreby dostaviť sa na svoje pracovisko. A to podstatné! Okrem toho, že je to v rozpore so zdravým rozumom, a že krátenie náhrady za pohotovosť nedovoľuje žiadny zákon, rezort obrany to aj napriek tomu robí. Pritom samotné krátenie platu a jeho jednotlivých zložiek sa rieši podľa § 27 zákona č. 553/2003 Z.z., no náhrada za pohotovosť, keďže nepatrí k žiadnej zložke platu medzi nimi nie je. Takže asi tak vyzerá v praxi dodržiavanie zákonov v rezorte obrany. Nič nového na Slovensku.
Prajem príjemný a pekný deň. doko
Komentáre
doko
Vikina
doko