S účinnosťou od 1.1.2009 bol novelizovaný zákon č.553/2003 Z.z. o odmeňovaní zamestnancov. Okrem iného bol nahradený pôvodný § 11, ktorý riešil príplatok za prácu v sťaženom a zdraviu škodlivom pracovnom prostredí. Po novom sa teda tento príplatok už nazýva „Platová kompenzácia za sťažený výkon práce.“ Na rozdiel od predchádzajúcich kritérií sa spodná hranica výšky rozpätia finančnej kompenzácie zvýšila. Citujem: “Zamestnancovi patrí platová kompenzácia za sťažený výkon práce pri vykonávaní pracovných činností uvedených v odseku 2, ak tieto pracovné činnosti príslušný orgán verejného zdravotníctva zaradil do tretej alebo štvrtej kategórie podľa osobitného predpisu a ak pri ich výkone intenzita pôsobenia faktorov pracovného prostredia napriek vykonaným technickým, organizačným a špecifickým ochranným a preventívnym opatreniam podľa osobitných predpisov vyžaduje, aby zamestnanec používal na zníženie zdravotného rizika osobné ochranné pracovné prostriedky. Pracovné činnosti, pri ktorých zamestnancovi patrí platová kompenzácia podľa odseku 1, sú činnosti vykonávané v prostredí, v ktorom pôsobia
a) chemické faktory,
b) karcinogénne a mutagénne faktory,
c) biologické faktory,
d) prach,
e) fyzikálne faktory (napríklad hluk, vibrácie, ionizujúce žiarenie).“
Stručne povedané, okrem zaradenia zamestnanca do 3. alebo 4. kategórie zdraviu škodlivých činností zákon vyžaduje, aby zamestnanec používal na zníženie zdravotného rizika aj osobné ochranné pracovné prostriedky. Čiže tí, ktorí ich nepoužívajú z rôznych príčin, by platovú kompenzáciu dostať nemali.
No a aké sú nové platové kompenzácie? O niečo výhodnejšie ako boli pôvodné, ktoré mali rozpätie od 2,1% do 42%. Totiž teraz je platová kompenzácia pri vykonávaní pracovných činností:
zaradených do 3. kategórie, patrí mesačne vo výške 20 % až 35, 2 % platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf
a v 4. kategórii, je mesačne v rámci rozpätia 20 % až 42 % platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf.
Zákon naviac, pri vykonávaní pracovných činností v prostredí chemických škodlivín alebo v ionizujúcom žiarení, ktoré sú zaradené aj do 2. kategórie, dáva zamestnávateľovi možnosť poskytovať zamestnancom platovú kompenzáciu a to mesačne v rámci rozpätia od 10 % až po 23 % platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf. Zaradenie do 2. kategórie môže vykonávať zamestnávateľ sám, bez rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva.
Tieto zmeny sú v dôvodovej správe pre parlament obhajované takto: ... „Predpokladá sa, že u zamestnávateľov, u ktorých sa vykonávajú práce vo verejnom záujme, sa platová kompenzácia bude uplatňovať v užšom rozsahu ako je uplatňovaný súčasný príplatok.“
Konkrétnu výšku platovej kompenzácie by so zamestnávateľom mali dojednať zástupcovia zamestnancov.
Prajem príjemný deň. doko
Komentáre
kompenzacia