Na Slovensku je vraj už okolo 400 tisíc ľudí bez práce. Samozrejme, že je to veľmi zlé a týchto ľudí je mi ľúto. No určite nie je na vine len hospodárska kríza. Svoj podiel na tom má vláda, ale aj odbory. Písať v takejto klíme o dodržiavaní Zákonníka práce je asi pre mnohých zbytočne, lebo ak ešte majú prácu, tak radšej budú v práci trpieť nejaké to porušovanie Zákonníka práce zo strany niektorých zamestnávateľov v nádeji, že tak asi neprídu o prácu. Jednoznačne takýto postoj podľa mňa nie je správny. Na dodržiavaní zákonných nárokov treba trvať vždy.
Jeden prípad z praxe, keď sa zamestnanec nebál dožadovať sa svojich práv, vám stručne opíšem. Zamestnanec rozpočtovej organizácie plní pracovné úlohy nepretržite v 12 hodinových zmenách. Pri ošetrení u lekára počas jeho pracovnej doby mu lekár na potvrdenie o návšteve lekára napísal text : „Ošetrenie trvalo celý deň“ a preto zamestnanec už vo výkone svojej pracovnej zmeny ďalej nepokračoval. Po odovzdaní potvrdenia do učtárne príslušná pracovníčka zarátala tomuto zamestnancovi dĺžku pracovnej zmeny nie 12 hodín, ale len 7 a pol hodiny teda toľko, koľko sa započítava za jeden deň pri jednozmennej prevádzke. Zamestnanec s tým nesúhlasil a domáhal sa toho aby mu bola vyplatená náhrada platu za celú zmenu, teda za 12 hodín. Ako by to teda malo byť ?
Pripomeňme si, že o dôležitých osobných prekážkach v práci pojednáva ust. § 141 Zákonníka práce. To v ods.2 písm. a) bod 1 stanovuje, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy a to 7 dní v kalendárnom roku na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ak toto nebolo možné vykonať mimo pracovného času zamestnanca. V ods.4 sa ďalej píše, že za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca. Dôvodová správa k tejto novele zákona uvádza ako príklad situáciu že, ak má zamestnanec určený 40 hodinový pracovný týždeň, tak jeden deň predstavuje 8 hodín.
Vychádzajúc z týchto faktov, podľa môjho názoru, bol postup učtárne v rozpore so Zákonníkom práce a zamestnanec, ak boli splnené ostatné zákonné podmienky, mal nárok nato, aby mu za jeho celý deň trvania ošetrenia u lekára bola poskytnutá náhrada platu za 12 hodín, lebo toľko trvá jeho jeden deň pracovnej zmeny.
Príjemný a pekný deň praje doko.
Komentáre
no neviem...
že máte ten čas pevne stanový od - do v takomto znení
hanka
Osobně mám problém si jenom představit, že mám pevně stanovenou pružnou pracovní dobu,
Moje odborná rada pro tazatele zní: Vodmakej si pružnou šestihodinovou pracovní dobu a pak si seď v ambulanci lékaře dle tvé libosti:-)))))
Mito, chces po nose?
A na sest hodin potrebujes u nas najmenej dve peciatky od roznych lekarov:)
Hanka, kde u nás, čo u nás, jaké u nás?
Kdy má lékař vybavit všechny ty papíry s posláním lékaře související, no? Teď škrtej středy, to jsou posudkové komise, kde se rozhoduje, jestli dostaneš Píšťany, nebo ...oné:-))
Je nanajvýš logické a osobně to chápu, že se sestře poví po třinácté hodině: Sestři vodteď tu nejsem! A kdyby něco, tak jsem na lékárnickém kongresu.A kdyby fakt šlo do tuhýho, tak tu nejsem vůbec:-))))
Takže moje rada zdarma.
Když chceš mermomocí bejt nemocnej, tak v šest v ordinaci u dochtora. Když chceš ještě dneska pracovat , ač nemocná, tak to samý zejtra ráno. Ve stejnou dobu.
Ahoj))))
P.S. Už jsem dáááávno neviděl autorizovanou Haničku. Jdu na Tebe:-)))
MIto:)
Ani jeden z "mojich" nie...jeden sice chodi do ambulancie po siedmej, ale pacientov berie az od pol deviatej, dovtedy robi sestra odbery krvi.
Myslela som si, naivne, ze v dobe "zuriveho" kapitalizmu budu lekari robit do vecera aspon jeden den..chacha...na posudkove nechodim, na Piestany nemam, takze som vlastne diskriminovana:)))
A to si este nosim pracu aj domov...
v Spanielsku lekari
ale tu je to tak prt platne, ked bezna pracovna doba je prave do tej siestej. .-(
a niektori pracuju az do 9. napr predavacky.
časenky u lekára
adulka
oprava
8 a pol hod.pracovna doba