Nerád mentorujem nie preto, žeby mi v tom niekto bránil ale preto, že nie každému je milé, ak je od niekoho iného často káraný a poučovaný. No, keďže v ostatnom čase v rôznych médiách pribúda informácii o tom, ako rodičia ubližujú deťom a naopak deti ubližujú svojim rodičom, nemohol som ostať k tomu ľahostajný a tak som sa dal do písania. A keďže v spomínaných činoch neide iba o akúsi neposlušnosť, alebo pubertový truc, ale aj o hrdelné zločiny, tak som si povedal, že je asi dosť rodičov a ich deti, ktorí zrejme ani netušia o existencii zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine. V opačnom prípade by predsa medzi nimi nemohlo byť až toľko surovosti. Preto, dovoľte na túto tému pár slov.
Podobne ako v Zákonníku práce kde nie je definícia výrazu „práca“, tak ani v tomto zákone o rodine, nenájdete definíciu pojmu „rodina“. Áno, dá sa k tomu čo rodina je dopracovať, ale to si musíte naštudovať celý zákon o rodine. Ak to veľmi zjednoduším, potom by sme mohli povedať, že rodina je akási komunita v ktorej spoločne žijú rodičia a deti. Zákon síce ako základ spomína rodinu založenú na manželstve, ktorá je aj základnou bunkou spoločnosti, ale zároveň zákon chráni aj všetky ďalšie formy rodiny. Z toho teda jasne vyplýva, že o rodine hovoríme aj vtedy, ak ju nezaložili manželia.
V Ćl. 4 zákona sa stanovuje, že všetci členovia rodiny majú povinnosť vzájomne si pomáhať a podľa svojich schopnosti a možnosti zabezpečovať zvyšovanie jej hmotnej a kultúrnej úrovne. Rodičom je určené, že majú právo vychovávať deti v zhode s vlastným náboženským a filozofickým presvedčením a majú povinnosť zabezpečiť rodine pokojné a bezpečné prostredie. Nezaškodí pripomenúť, že rozhodujúcu úlohu vo výchove deti dáva zákon do rúk rodičom a nie škole a tiež to, že rodičia majú právo pri výchove použiť len také prostriedky, ktorými neohrozia zdravie, dôstojnosť, duševný, telesný a citový vývoj dieťaťa. (§30)
Tu chcem najmä deťom podrobnejšie pripomenúť nielen ich práva, ale najmä povinnosti voči rodičom. Pritom zo vzťahu rodič – dieťa, nie je možné vylúčiť ani starých a prastarých rodičov.
Zákon stanovuje, že dieťa už od doby kedy je schopné s ohľadom na svoj vek a rozumovú vyspelosť samostatne vyjadriť svoj názor, má právo vyjadrovať ho slobodne vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Dokonca, ak ide o nejaké úradné konanie, ktoré sa týka maloletého dieťaťa, má toto dieťa právo na to aby bolo vypočuté. Jeho názoru musí byť venovaná náležitá pozornosť, ktorá zodpovedá jeho veku a rozumovej vyspelosti. A že dnešné deti sú rozumovo vyspelé už veľmi skoro, žiadnym rodičom asi pripomínať netreba. Dieťa je povinné svojim rodičom prejavovať primeranú úctu a rešpektovať ich. Ak dieťa žije v domácnosti s rodičmi, je povinné podieľať sa osobne svojou pomocou na spoločných potrebách rodiny a prispievať na úhradu potrieb rodiny a to podľa svojich schopnosti, možnosti a majetkových pomerov. Dieťa je ďalej povinné spolupracovať na svojej výchove, učiť sa primerane svojim schopnostiam a má sa vyvarovať takého spôsobu života, ktorý by preň mohol byť škodlivý.(§43)
Veľmi dôležité je aj ustanovenie o vyživovacej povinnosti deti k rodičom(§66 až 70). Ak to totiž rodičia potrebujú potom deti, ktoré sa dokážu samy živiť sú povinné zabezpečiť rodičom primeranú výživu. Toto by malo vychádzať z možnosti, schopnosti a majetkových pomerov, jednotlivých detí.
Takže milé blogujúce deti, ale aj iné deti a ich rodičia. Ak dajú rodičia deťom urobiť nejaké drobné práce v domácnosti, alebo ak vás potrebuje dedko alebo babka k tomu, aby ste ich odprevadili do kostola, či k lekárovi alebo išli s nimi na prechádzku, a vám sa to nechce potom to už nie je len obyčajná detská neposlušnosť, ale veru aj porušenie zákona o rodine. Na druhej strane ak rodičia bijú deti, či ináč ich neprimerane trestajú alebo im v rozpore s dobrými mravmi ubližujú, tiež porušujú zákon no nielen ten o rodine, ale mnohokrát aj trestný zákon.
Ja verím, že takých deti a takých rodičov, ktorí by hoci aj neúmyselne porušovali zákon o rodine je veľmi málo. Ale ak sa predsa niekto s takým stavom stretne, nemal by zabudnúť, že o tom treba informovať okolie a poprípade aj políciu. Dá sa tým predísť mnohým tragédiám.
Prajem vám, aby ste nielen v rodine, ale všade okolo seba, stretávali len samých dobrých ľudí. doko
Ak chcete viac si zo života deti prečítate na
doko.blog.pravda.sk/
Komentáre