Ten definuje prácu nadčas takto: „Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa, alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas, vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rozvrhu pracovných zmien.“ (§97 ZP)
Na správne vyriešenie daného problému je potrebné pripomenúť, že určený pracovný čas v zmysle § 85 ods. 5 ZP je pracovný čas, ktorý zamestnávateľ stanovil v rámci dodržania podmienok daných ZP. Takže podľa toho vieme určiť dĺžku určeného týždenného pracovného času, v našom prípade je to 37 a pol hodiny.
Druhá podmienka, ktorú ZP požaduje aby sme naplnili podstatu práce nadčas je, že má ísť o vopred stanovené pracovné dni počas, ktorých je zamestnanec povinný pracovať. V našom prípade je to pondelok až piatok
Z uvedeného teda jasne vyplýva, že zamestnancovi za uvedenú prácu v sobotu nevznikol nárok za prácu nadčas, lebo splnil iba jednu zákonnú podmienku a to, že síce pracoval mimo rozvrhnutého pracovného času (sobota), ale nesplnil druhú požiadavku t.j., že reálne neodpracoval viac ako určených 37 a pol hodiny. Skutočne totiž odpracoval iba 35 hodín. Čiže nebola splnená zákonná požiadavka, preto mu za túto prácu nepatrí mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Ostatné nároky zostávajú nedotknuté.
Prajem príjemný deň.doko
Komentáre
Takýto výklad je nejaký prapodivný
Jan, asi si
mesiac