doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nie každá práca naviac, je aj práca nadčas

...Z uvedeného teda jasne vyplýva, že zamestnancovi za uvedenú prácu v sobotu nevznikol nárok za prácu nadčas, lebo splnil iba jednu zákonnú podmienku.... (84)
Bol som prítomný pri riešení jedného pracovnoprávneho  sporu. Zamestnanec v pondelok čerpal schválenú dovolenku.  Ostatné pracovné dni  vykonával svoju prácu. Naviac mu, ale  zamestnávateľ prikázal pracovať 5 hodín aj v sobotu. Zamestnanec, ktorého týždenný pracovný čas je stanovený na pondelok až piatok a  určený na 37 a pol hodiny, požadoval od zamestnávateľa za prácu v sobotu poskytnutie nárokov ako za prácu nadčas.   Ten mu nevyhovel s argumentáciou, že neišlo o prácu nadčas. Ako to teda je z pohľadu Zákonníka práce (ZP)?  

Ten definuje prácu nadčas takto: „Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa, alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas, vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rozvrhu pracovných zmien.“ (§97 ZP) 

Na správne  vyriešenie daného problému je potrebné pripomenúť, že určený pracovný čas v zmysle § 85 ods. 5 ZP je pracovný čas, ktorý  zamestnávateľ stanovil v rámci dodržania podmienok daných ZP. Takže podľa toho vieme určiť dĺžku určeného týždenného pracovného času, v našom prípade je to 37 a pol hodiny.
Druhá podmienka, ktorú ZP požaduje aby sme naplnili podstatu práce nadčas je, že má ísť o vopred stanovené pracovné dni počas, ktorých je zamestnanec povinný pracovať. V našom prípade je to  pondelok až piatok  

Z uvedeného teda jasne vyplýva, že zamestnancovi za uvedenú prácu v sobotu nevznikol nárok  za prácu nadčas, lebo splnil iba  jednu zákonnú  podmienku a to, že síce pracoval mimo rozvrhnutého pracovného času (sobota), ale nesplnil druhú požiadavku t.j., že reálne neodpracoval viac  ako  určených 37 a pol hodiny. Skutočne totiž odpracoval iba 35 hodín. Čiže nebola splnená zákonná požiadavka, preto mu za túto prácu nepatrí  mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas. Ostatné nároky zostávajú nedotknuté.

Prajem príjemný deň.doko

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Takýto výklad je nejaký prapodivný
    Pripustme, že máš pravdu. Zoberme si teraz, že pracovník bol celý mesiac na dovolenke. Má za 21 dní, alebo koľko mal príslušný mesiac pracovných dní, dovolenku. Posledné dva dni v mesiaci sú sobota a nedeľa. Zamestnávateľ nariadi pracovníkovi pracovať v sobotu 24 hodín a v nedeľu 13 a pol hodiny. Takže pracovník nemal nadčasy, podľa výkladu zákona ? Potom si dovolím povedať, že alebo je zlý výklad, alebo taký zákon treba zahodiť. Ľudia si majú brať dovolenku aj cez sobotu a nedeľu?
    publikované: 22.05.2008 09:09:30 | autor: Jan (e-mail, web, autorizovaný)
  2. Jan, asi si
    nezvolil dobrý príklad,lebo zamestnanec môže za 24 hodín pracovať najviac 12 hodín. A v článku ak si ho pozorne čítal, sa používa výraz týždenný pracovný čas a nie mesačný. Fakt je ale, že nie si sám čo si myslí, že je to nespravodlivé ustanovenie ZP. S tým, ale ja nič neurobím. A mýliť sa môžem tiež, hoci si myslím, že v tomto prípade som sa nezmýlil. doko.
    publikované: 22.05.2008 20:28:41 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. mesiac
    Práva na príklade mesiaca dovolenky sa dá ukázať buďto nezmyselnosť zákona, alebo výkladu. Je úplne jasné, že po celomesačnej dovolenke, na všetky pracovné dni, nemôžu byť posledné dva dni, sobota a nedela, ak sú pracovnou povinnosťou iba prácou naviac. Potom by sa mala dovolenka rovnako posudzovať, ak sa berie iba jeden deň, teda z hľadiska pracovnej doby, ako čiastka už odpracovaná v danom týždni. V tomto prípade 7,5 hodiny a ten pracovník o ktorom si hovoril, mal v sobotu prácu nadčas.
    publikované: 22.05.2008 21:30:17 | autor: Jan (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014