doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Neplatnosť kolektívnej zmluvy (31)

... ale naša podniková kolektívna zmluva stanovuje, že môžeme preplatiť len týždeň z nevyčerpanej dovolenky.
Hoci novela Zákonníka práce platí už od 1.9.2007 stále sú personalisti, ktorí v niektorých ustanoveniach nemajú jasno. Teraz mám na myslí  nasledujúci paragraf Zákonníka práce, ktorý citujem:  

§ 116
(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

(účinnosť od 1. septembra 2007)

Čiže ináč povedané, ak má zamestnanec nárok na 6 týždňov dovolenky napríklad za rok 2006, ktorú ale nemohol napríklad v dĺžke 2 týždne z nejakého dôvodu do konca roka 2007 vyčerpať,  potom mu za túto časť dovolenky  patrí náhrada mzdy, ktorú zamestnávateľ musí vyplatiť aj bez žiadosti zamestnanca, lebo vyššie citovaný paragraf stanovuje, že všetko čo je nevyčerpané nad 4 týždne musí zamestnávateľ preplatiť. Je priam smiešne a to bez urážky, ak odborný pracovník zamestnancovi povie, že dobré to je v zákone, ale naša podniková kolektívna zmluva stanovuje, že môžeme preplatiť len týždeň z nevyčerpanej dovolenky. Nevedia, že táto časť kolektívnej zmluvy je zo zákona neplatná, lebo ide nad jeho rámec.
Týmto pracovníkom a ich zamestnávateľom dávam na zreteľ nasledujúce znenie  všeobecne záväzného predpisu, ktorým je aj každý zákon:

ZÁKON
č. 2/1991 Zb.
o kolektívnom vyjednávaní
v znení
zákona č. 519/1991 Zb., zákona NR SR č. 54/1996 Z. z. (úplné znenie č. 357/2001 Z. z.), zákona č. 209/2001 Z. z.,
zákona č. 551/2003 Z. z., zákona č. 553/2003 Z. z., zákona č. 585/2004 Z. z., zákona č. 103/2007 Z. z.
a zákona č. 328/2007 Z. z.
Platnosť a účinnosť kolektívnych zmlúv
§ 4

(1) Kolektívne zmluvy sú platné, ak sú
a) uzavreté písomne a podpísané na tej istej listine oprávneným zástupcom alebo oprávnenými zástupcami príslušných odborových orgánov a zamestnávateľmi, prípadne zástupcami ich organizácií,
b) doložené zoznamom zamestnávateľov, za ktorých boli uzatvorené, ak ide o kolektívne zmluvy vyššieho stupňa s výnimkou kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa podľa § 2 ods. 3 písm. d); zoznam zamestnávateľov obsahuje obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo.
(účinnosť od 1. septembra 2007)
(2) Neplatná je kolektívna zmluva v tej časti, ktorá
a) je v  rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi,
b) upravuje nároky zamestnancov v menšom rozsahu než kolektívna zmluva vyššieho stupňa.
(3) 
Kolektívna zmluva vyššieho stupňa obsahuje kód alebo kódy odvetvovej klasifikácie ekonomických činností.
(účinnosť od 1. septembra 2007)
Zamestnávateľ, ktorý toto nebude akceptovať, riskuje dopredu prehrané právne spory.
Zamestnancom odporúčam aby sa svojho zákonného práva na predmetnú vec nevzdávali a dožadovali sa dodržiavania zákonov Slovenskej republiky všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami.
Príjemný deň. doko

Odporúčam aj môj článok na
 doko.blog.pravda.sk/
alebo na
doko.blog.pravda.sk/detail-dovolenka-a-zakonnik-prace--26-.html


Zákony | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014