To, že na ministerstve obrany nie je všetko tak ako by malo byť môže zistiť každý, kto aspoň trocha číta dennú tlač. Z môjho pohľadu povestnou právnou čerešničkou na pomyselnej torte je akt podpisovania kolektívnych zmlúv. Podľa internetovej stránky ministerstva obrany
http://www.mosr.sk/12764/na-ministerstve-obrany-podpisovali-kolektivne-zmluvy.php?pg=1
sa totiž môžete dozvedieť, že :
„Minister obrany SR Jaroslav Baška, predsedníčka Odborov štátnych zamestnancov obrany a predseda Slovenského odborového zväzu zamestnancov obrany podpísali dnes, 15. januára 2009 v priestoroch Ministerstva obrany SR, Kolektívne zmluvy na rok 2009. Na margo podpisu zmluvy šéf rezortu povedal, „Som veľmi rád, že sme dnes mohli podpísať kolektívne zmluvy na nasledovný rok a teším sa na dobrý spoločný dialóg, ktorý sme mali aj doteraz.“
Zo samotných zmlúv, ktoré sú tam tiež zverejnené sa ale dozviete, že „dnes 15. januára 2009“ je vlastne 28.12.2008 a 29.12.2008 o čom svedčí aj nasledujúci výňatok zo spomínaných zmlúv.
.... „ Bratislava 28. decembra 2008
predsedníčka Odborov štátnych zamestnancov obrany Slovenskej republiky
vedúci služobného úradu Ministerstvo obrany
V Bratislave dňa 29. decembra 2008
minister obrany Slovenskej republiky
predseda Slovenského odborového zväzu zamestnancov obrany ...“
Ak nechám stranou takú „nepodstatnú otázku“. Prečo je na prvej zmluve uvedený niekto, kto ju vlastne nemal podľa tlačovej správy ani podpisovať ? Potom sa už, ale nemôžem nepozastaviť nad porušením zákona o kolektívnom vyjednávaní č.2/1991 Zb., ktorý obsahuje tento text: ... „Platnosť a účinnosť kolektívnych zmlúv.
Kolektívne zmluvy sú platné, ak sú uzavreté písomne a podpísané na tej istej listine...“ Z toho teda jasne vyplýva, že tieto kolektívne zmluvy mohli začať platiť najskôr v deň skutočného podpisu, čiže 15.1.2009. Teda jednoznačne a peukazateľne ide o antidatovanie zmluvy, ktoré urobil verejný činiteľ vedome a verejne pred kamerami aj novinármi. Pritom podľa môjho názoru, by toto počínanie ministra mohlo napĺňať aj skutkovú podstatu trestného činu falšovania verejnej listiny. Samozrejme, že minister obrany na to, aby mohol podpisovať zmluvy nemusí byť znalec práva, ale načo potom tam má dobre platených štátnych zamestnancov, ktorí mu takúto „dobre“ pripravenú zmluvu dajú na podpis? Tak či tak, niet sa čím chváliť a profesionalita ministerstva obrany „kúpila“ ďalšiu poriadnu facku.
Prajem príjemný deň. doko
Komentáre
Doko:-)))Si dokonalý, ako to robíš?
S tým Ministerstvom obrany v BA si nerobte až také naprotiveň.
Zničia sa sami:-)))
Nemáš tak docela pravdu
Naviac platnosť KZ neurčuje žiaden normatívny akt, ale je vecou dohody - je jedno kedy to podpísali, platnosť je tam stanovená od 1.1. do 31.12.2009
Mimochodom takéto oneskorené podpisovania sa opakujú každoročne...
Tak to hej, štátny rozpočet musí bejt,
Mna viacej rozrušilo, že v armáde profesionálnej, sa nenájdu tri jednotky bojaschopné. Že vraj neni sú eurášky.
No ale tri miliardy na zametanie kasární je akurát. Lebo profesionálom sa nesce. Oni nás obraňujú.
Mito