Kapitalisti na Slovensku ceria zuby. Na koho? No predsa zasa len na tých najslabších a najchudobnejších. Inak sa podľa mňa nedá vysvetliť nápad s regionálnou minimálnou mzdou, ktorú niektorí terajší ministri chcú s podporou „tiež podnikateľov“ presadiť za každú cenu. Pritom terajší platný zákon o minimálnej mzde č. 663/2007 Z.z. bol prijatý práve na zabezpečenie minimálnej úrovne príjmu zamestnanca za vykonanú prácu. Podľa zákona kritériá na úpravu sumy minimálnej mzdy majú prihliadať na celkovú ekonomickú a sociálnu situáciu v Slovenskej republike za dva kalendárne roky predchádzajúce kalendárnemu roku, na ktorý sa navrhuje ustanoviť sumu minimálnej mzdy s dôrazom najmä na vývoj spotrebiteľských cien, zamestnanosti, priemerných mesačných miezd v hospodárstve a životného minima. Zákon dokonca ráta s tým, že je možné aj zvýšenie minimálnej mzdy, ak sa zamestnávateľ so zástupcami orgánov odborových organizácií na tom dohodne. Prečo potom zákon neráta aj s možnosťou jej zníženia?
A prečo moje NIE ?
1. Preto, že chudobní sa stanú ešte chudobnejšími a na ich úkor budú naďalej bohatnúť tzv. podnikatelia. Alebo, žeby aj podnikateľom v týchto regiónoch štát obmedzil ich maximálne osobné príjmy napr. na 3 násobok regionálnej minimálnej mzdy?
Totiž argument, že ak niekto žije napríklad na východe Slovenska má samozrejme aj menšie náklady na živobytie ako tí čo žijú v Bratislave by možno platil, ale len dovtedy, pokiaľ by takýto človek nikdy nevytiahol päty so svojej rodnej viesky. No väčšina z nich musí cestovať mimo svoje trvalé bydlisko, pritom tiež platia za služby či energie rovnako ako v Bratislave, mnohí tiež chcú zabezpečiť napr. aj vzdelanie svojim deťom a tie takmer pravidelne musia ísť za vzdelaním do regiónov, kde sú náklady na živobytie oveľa vyššie ako v ich rodnej vieske a tak by som mohol pokračovať ďalej. Kde potom na to majú vziať ich rodičia peniaze? Majú ísť kradnúť?
2. Celkovo vraj poberá minimálnu mzdu len asi 2 až 3 % zamestnaných ľudí. Z nich je určite najviac práve v chudobných regiónoch. V bohatších regiónoch napr. v takej Bratislave, zrejme minimálnu mzdu nepoberá nikto, lebo si to žiadny zamestnávateľ asi nedovolí. Čiže terajšia minimálna mzda chráni predovšetkým tie najbiednejšie regióny a to pred ešte väčším vykorisťovaním.
To, že v týchto regiónoch nechce nikto podnikať je podľa mňa spôsobené predovšetkým doterajšími vládami. Ani jedna totiž do týchto regiónov nedala dostatok financií na rozvoj cestnej infraštruktúry aby tam pritiahla slušných a čestných investorov. A tak sa tam usadili tzv. investori, ktorí ťažia z biedy tamojších ľudí, len aby sami na ich úkor mohli rýchlo zbohatnúť.
Preto si myslím, že ak už ministri chcú ľuďom v týchto regiónoch nejako so zamestnanosťou pomôcť, potom by podľa mňa nemali zavádzať regionálnu minimálnu mzdu, ale by mali dať možnosť, aby na obmedzenú dobu napr. na 6 mesiacov až rok, bolo možné dohodnúť so zamestnancom pri uzatváraní pracovnej zmluvy nižšiu, než štátom určenú jednotnú minimálnu mzdu s tým, že také zníženie by bolo možné len o stanovené % a že po uplynutí dojednanej doby, by zamestnávateľ musel takémuto zamestnancovi priznať minimálnu mzdu vo výške určenej zákonom. Toto by určite oproti dnešku, prenieslo väčší pocit zodpovednosti za seba aj rodinu, na samotných zamestnancov. Záležalo by totiž len na zamestnancovi, či by takú pracovnú zmluvu na prechodnú dobu podpísal alebo nie.
Pekný večer praje doko.
Komentáre
Já bych se nebál, nejnižší mzda by byla v Blavě.
Na druhý straně by se mi líbilo, kdyby na Kysucách byla minimální mzda dvatisíce osumset eráchů. Já na Tebe, Ty na bráchu.
Přesně podle poslanců. Dyť slouží lidu!
Mno, ale protože dobrovolně nevypadnou z Parlamentu ani z Úřadu vlády, tak jen vidle, cepy, jinak to nevidím moc růžově.