doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Mobily a zodpovednosť zamestnávateľa

... Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci, v čase vzniku škody....(67)
Zákonník práce  okrem všeobecnej zodpovednosti zamestnávateľa za škodu tiež určuje, kedy zamestnávateľ  zodpovedá aj za škody na odložených veciach zamestnanca. (§192 a 193 ZP)

V dnešnej dobe, keď takmer každý vlastní mobilný telefón,  často nie je jasné, či zamestnávateľ zodpovedá zamestnancom aj za škodu spôsobenú na týchto mobilných telefónoch.  V tejto súvislosti je potrebné najprv  zistiť, či ide o veci zamestnancov odložené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním a to na mieste, ktoré je na tento účel určené. Ak také miesto nie je určené, potom na mieste, kde sa obvykle také veci odkladajú. Čiže, ak má zamestnanec mobilný telefón pri sebe počas výkonu práce z vlastného rozhodnutia, potom prípadné poškodenie je len jeho osobnou vecou. Sú ale aj také pracoviská, na ktorých nie je zamestnancom dovolené, mať pri sebe počas práce vlastný mobilný telefón. Potom je len prirodzené, že zamestnávateľ vytvorí na ich úschovu primerané miesto. A v tomto prípade potom zodpovedá aj za vzniknutú škodu na týchto mobilných telefónoch. Pri určení škody na veci sa potom vychádza z ceny veci, v čase vzniku škody.(§188 ZP).
Za veci, ktoré sa do zamestnania obvykle nenosia, zamestnávateľ zodpovedá, len ak ich prevzal do osobitnej úschovy. K takým, za určitých okolností môžu byť zaradené aj  drahé luxusné mobilné telefóny. Ak nie sú uložené zamestnávateľovi do úschovy, ale len na miesto na tento účel určené, potom je výška náhrady pri ich poškodení limitovaná sumou  maximálne 5 000 Sk.  
Nárok na náhradu škody zanikne, ak o nej zamestnanec písomne neupovedomí zamestnávateľa a to bez zbytočného odkladu. Najneskôr to musí byť v lehote do 15 dní odo dňa, keď sa zamestnanec o škode dozvedel. Pochopiteľne, že každý nárok na uplatnenie škody musí byť zo strany  zamestnanca preukázaný a na druhej strane  by mal byť  kompetentnými  orgánmi aj riadne vyšetrený. Takže, ak pripustíme predpoklad, že mobilný telefón je vec, ktorá sa obvykle nosí aj do zamestnania, potom za spomenutých podmienok má zamestnanec nárok na prípadnú náhradu škody pri jeho poškodení alebo aj pri jeho strate.

Na okraj by som ešte chcel uviesť, že zamestnávateľ nezodpovedá zamestnancovi za škodu na motorovom vozidle, vlastnom náradí, vlastnom zariadení a vlastných predmetoch potrebných na výkon práce, ktoré zamestnanec použil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním,  bez písomného súhlasu svojho zamestnávateľa.

Prajem príjemný deň. doko

 


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. no
    a ako je to naopak - skoda na sluzobnom telefone u zamestnanca doma?
    publikované: 01.04.2008 22:03:27 | autor: kotrcka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014