Akého prezidenta potrebujeme ?
Slovenská republika patrí k tým štátom, v ktorých si občania volia svojho prezidenta v priamych voľbách formou tajného hlasovania a to na obdobie 5 rokov. Všimli ste si, že nepíšem o tajných voľbách, ale o tajnom hlasovaní. Upozorňujem nato preto, lebo len máloktorý novinár či politik v tom vidí nejaký rozdiel. A mali by, lebo naša ústava výraz tajné voľby nepozná. Za prezidenta možno zvoliť každého občana SR, ktorý je voliteľný za poslanca NR SR a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov. Vymoženosť priamych volieb prezidenta u nás platí od 27.1.1999, kedy bol v zbierke zákonov vyhlásený zákon č. 9/1999 Z.z., ktorý zmenil a doplnil Ústavu SR. Takže platný Čl. 101 ústavy stanovuje, že:
Hlavou SR je prezident. Prezident reprezentuje SR navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi. Kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov NR SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15 000 občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb. Pritom podrobnosti o voľbách prezidenta ustanovuje osobitný zákon.
Súčasný prezident bol zvolený 17. 4.2004 a slávnostne inaugurovaný 15.6.2004, kedy zložil aj sľub. Podľa našej ústavy sa zvolený kandidát ujíma funkcie prezidenta zložením sľubu. Tento sľub skladá napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta. Čiže 5 rokov terajšiemu prezidentovi uplynie v nedeľu 14.6.2009. V ten deň by sa mal ujať moci aj nový, zatiaľ nám neznámy prezident SR. Úmyselne píšem nám neznámy prezident, lebo väčšine novinárov a politickým analytikom je už jasné, že novým prezidentom bude terajší prezident. A k tomu by som chcel povedať niečo viac.
Čo je nám platné, že už pomaly 10 rokov máme zákon podľa, ktorého si máme voliť prezidenta my občania a nie poslanci v národnej rade, ak o tom kto bude prezident stále rozhodujú len politici a straníci a nie občania? Že tomu tak nie je? Tak sa pozrite na vymyslených kandidátov na prezidenta, ktorých zvoliteľnosť už skúmajú kde aké výskumy verejnej mienky. Vidíte tam niekoho iného než politikov alebo straníkov? Pritom máme nespočetné množstvo tzv. občianskych organizácii, združení a spolkov, ktorých sa podľa mňa ani nikto neopýtal, koho by chceli vidieť oni ako kandidáta na prezidenta. Ak by tomu tak bolo, tak by sme sa mohli napríklad dozvedieť aj to, že medzi kandidátmi by mohla byť aj exministerka financií, exviceguvernérka NBS, ale aj iné významné osobnosti z oblasti vedy, podnikateľskej sféry a podobne. Podľa mňa osobne, hoci ma neočaruje žiadna politická strana, by veľmi horúcim občianskym kandidátom na prezidenta mohol byť aj posledný expremiér a to vtedy, ak by funkcia prezidenta mala byť odrazom zásluh o rozvoj spoločnosti a Slovenskej republiky. Určite by to boli veľmi zaujímavé voľby.
Preto si myslím, že ak už konečne chceme aby za prezidenta nebol zvolený komunista, ani aby sme nevolili nejaké iné menšie zlo, mali by do procesu výberu kandidátov masívne nastúpiť práve spomínané občianske organizácie a to už teraz, a nie až vo volebnej kampani. Ako inak sa majú obyčajní občania, budúci voliči dozvedieť, že okrem politických či straníckych nominantov sú na Slovensku aj ďalší kvalitní a hodnotní ľudia, ktorí svojimi ľudskými aj odbornými vlastnosťami mnohokrát predčia všetkých terajších umelo vytvorených kandidátov na prezidenta? Veď väčšina občanov Slovenska nie je členom ani sympatizantom žiadnej politickej strany. Preto som presvedčený, že táto väčšina by mala mať už od začiatku svojho, alebo svojich zástupcov na kandidáta za prezidenta SR.
A či Slovensko potrebuje prezidenta? Zatiaľ veru áno. No mal by to byť prezident, ktorý by vzišiel z viacerých kandidátov, mal by spĺňať všetky požiadavky kladené na bezuhoného občana, nemal by porušovať platné zákony, svojim spôsobom života a správaním by mal byť pre ostatných občanov príkladom a mal by byť zvolený väčšinou všetkých občanov SR, ktorí majú volebné právo. Takéhoto kandidáta by naši voliči určite zvolili za prezidenta už v prvom kole. A potom by sme si mohli bez výčitiek svedomia povedať, že máme takého prezidenta, akého sme chceli. Je to len v našich rukách, ale to by sme nemali byť iba pasívnou a beznázorovou masou.
Prajem pekný deň.doko
Komentáre
No musim priznat, ze patrim...