Zasa sa na pretras médií dostal jeden právny akt, ktorý je podľa mňa, od samého začiatku protiústavný. Ide o amnestiu, ktorú 7.7.1998 formou rozhodnutia vydal vtedajší predseda vlády Slovenskej republiky. Rozhodnutie bolo zverejnené v Zbierke zákonov SR číslo 214/1998 Z. z.
Plný text znie takto:
„ROZHODNUTIE
predsedu vlády Slovenskej republiky
zo 7. júla 1998
o amnestii
Predseda vlády Slovenskej republiky, využívajúc svoje právomoci podľa čl. 105 ods. 1 a čl. 102 písm. i) Ústavy Slovenskej republiky v záujme odstránenia sporov o výklad rozhodnutia o amnestii z 3. marca 1998, uverejneného pod č. 55/1998 Z. z., vyhlasuje toto rozhodnutie o amnestii:
Článok I
Nariaďujem, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s prípravou a vykonaním referenda z 23. mája a 24. mája 1997.
Článok II
Nariaďujem, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s oznámeným zavlečením Ing. Michala Kováča, narodeného 5. decembra 1961, do cudziny, ku ktorému malo dôjsť 31. augusta 1995.
Vladimír Mečiar v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky v zastúpení prezidenta Slovenskej republiky „
Pozri aj web stránku:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1998/214/vyhlasene_znenie.html
Prečo som presvedčený o protiústavnosti tejto amnestie ?
Preto, že ak si dôsledne preštudujeme predmetný Čl. 102 písm. i) vtedy platnej Ústavy SR, ktorý znel takto: „ Prezident odpúšťa a zmierňuje tresty uložené súdmi v trestnom konaní a zahládza odsúdenie formou individuálnej milosti alebo amnestie,“ jednoznačne vidíme, rozpor a protiústavnosť v tom, že ústava umožňuje amnestovať iba tresty, ktoré už boli uložené súdmi. Teda, trestné konanie už bolo ukončené. No v rozhodnutí o amnestii sa veľmi zrozumiteľne píše len o tom, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie. Čiže ani slovko o trestoch uložených súdmi, preto ani nie je možné žiadnu amnestiu udeliť. Žiaľ, naši politici, ale čo je horšie, aj niektorí právnici, majú zalepené oči a vidia problém tam, kde vôbec nie je. Problém je inde. Slovenská republika je v dodržiavaní a vymožiteľnosti práva stále na úrovni tzv. banánových republík. Pritom každý právnik, ktorý študoval právo, by mal z predmetu „Rímske právo“ vedieť, že už rímsky právnik a politik Seneca, asi 50 rokov pred našim letopočtom, povedal známu vetu: „Nie kráľ je zákon, ale zákon je kráľ. (Lat. Non rex est lex, sed lex est rex.)“
Záver. Naši mnohí politici, vychádzajúc z obsahu ich vyjadrení v médiách, vôbec neovládajú text tzv. Mečiarovej amnestie. Ak by ho ovládali, potom by nemohli zo svojich úst vypustiť vetu, že s touto amnestiou sa už nedá nič robiť. Dá sa! Len treba dodržiavať základnú poučku nášho právneho systému, a to konať podľa dobrých mravov a v dobrej viere.
Príjemný deň praje doko.
Komentáre