Skôr než sa vrátime k Zákonníku práce si môžeme zjednodušene povedať aký je rozdiel medzi dobou a lehotou, lebo z hľadiska pracovného práva to nie je jedno. Doba aj lehota je určitý časový úsek, ktorý môže byť ohraničený vyjadrením konkrétneho počtu dní, týždňov, mesiacov či rokov alebo aj dátumom. Počas tohto časového úseku ide obyčajne o vznik alebo obmedzenie práv a povinnosti.
Pre „dobu“ platí zásada, že začína plynúť prvým dňom a končí sa posledným dňom časového úseku, bez ohľadu na to, či ide o pracovný deň, alebo o deň pracovného pokoja. V prípade „lehoty“ platí, že začína plynúť nasledujúcim dňom a posledným dňom lehoty je v prípade, že pripadla na sviatok, vždy najbližší pracovný deň po uplynutí určeného časového úseku, ak to v zákone nie uvedené inak.
Veľmi pekne sa to dá pochopiť na príklade skúšobná doba a skúšobná lehota. Určite viete, že predtým sa v Zákonníku práce používal výraz skúšobná lehota a tá je 3 mesiace. Čiže ak ste podpísali pracovnú zmluvu napríklad 1.3. tak skúšobná lehota začala plynúť 2.3. ale ak jej skončenie pripadlo na taký deň kedy sa nepracovalo pre štátny sviatok, sviatok, nedeľu alebo sobotu potom dňom jej skončenia bol prvý pracovný deň po takom pracovnom voľne. Teraz je v Zákonníku práce použitý výraz skúšobná doba. V tom prípade by pri podpísaní pracovnej zmluvy 1.3. začala skúšobná doba plynúť už v tento deň čiže 1.3. a skončila by 31.5. aj keby v tento deň bola sobota alebo nedeľa. Podobne ak končí pracovný pomeru výpoveďou ide o výpovednú dobu a nie o výpovednú lehotu.
Používanie výrazu „doba“ som už v príkladoch uviedol a výraz „lehota“ je použitý napríklad aj v § 68 ods. 2 Zákonníka práce a to vo vzťahu k okamžitému skončeniu pracovného pomeru. Podľa mňa je nesprávne, ak sa v pracovnoprávnych dokumentov používa pri určení alebo skončení časového úseku predložka „do“. Napríklad pracovný pomer trvá do 31.5. Spýtam sa je to 30.5. alebo 31.5.? Správne by teda malo byť, že pracovný pomer končí 31.5. Tiež treba odlíšiť, ak sa pri začiatku časového úseku používa predložka od (odo) dňa. Napríklad, ak zamestnanec od 31.5. nastúpi na rodičovskú dovolenku platí, že nenastupuje 31.5., ale až po tomto dni, čiže od tohoto dňa a to je 1.6. V praxi je preto potrebné toto sledovať a rozlišovať.
Príjemný deň. J.Kotulič
Ak si chcete vybrať aj iné moje články o právnej problematike, kliknite si prosím na
http://doko.blog.sk/?s=36002
Komentáre