Situácia v zdravotníctve sa síce aspoň naoko trocha upokojila, ale jej dôsledky bude slovenská spoločnosť liečiť určite ešte veľmi dlho. A preto, ak chceme aby sa niečo podobné v budúcnosti nezopakovalo, mali by byť vo veľmi krátkom čase , objektívne zistené chyby aj odstránené. Nebudem sa tu rozpisovať kto a prečo nemá pravdu, či naopak pravdu má, ale vynasnažím sa poukázať na chyby, ktoré strany tohto sporu, podľa mňa, urobili.
Chyby vlády:
1. Dlhodobé neriešenie krízy nášho zdravotníctva podporované porušovaním zákonov zo strany štátu. (Najmä v týchto oblastiach: Zákonník práce, verejné obstarávanie, platby štátu za svojich poistencov, tunelovanie pri dodávkach tovaru a služieb, neefektívnosť poskytovateľov zdravotníckych služieb, atď).
2. Neexistencia zákona o štrajku a to aj napriek tomu, že jeho vytvorenie ukladá Ústava SR a neefektívne znenie zákona a krízových situáciách, v ktorom nie sú uvedené vôbec žiadne pravidlá na realizáciu opatrení núdzového stavu.
3. Nerešpektovanie platného status quo, najmenej v prípade podania hromadných výpovedí lekárov, keď bol úplne z tohto procesu vynechaný Zákonník práce, ktorý pritom ale jednoznačne prikazuje, že pracovnoprávne spory majú riešiť iba príslušné súdy.
4. Podľahnutie tlaku LOZ, ktoré hoci nevyhlásilo štrajk, jednoznačne používalo metódy ako pri štrajku.
5. Podľahnutie tlaku prezidenta SR a následné vyhlásenie núdzového stavu aj napriek tomu, že k tomu nebol právny dôvod.
Chyby LOZ (lekárov):
1. Obídenie riaditeľov nemocníc, ako základného stupňa riadenia svojho zamestnávateľa, pri riešení čisto individuálneho pracovnoprávneho vzťahu, akým podanie výpovede zo strany zamestnanca je.
2. Ohrozovanie zdravia a životov pacientov z dôvodu riešenia osobného pracovnoprávneho problému, keď sa lekári ešte počas trvania pracovného pomeru zúčastňovali rôznych nátlakových akcií a pritom neboli v štrajku ani v štrajkovej pohotovosti. Čo sa môže chápať ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
3. Nerešpektovanie prikázaných pracovných opatrení počas existencie núdzového stavu, ktoré priamo ohrozovalo zdravie a životy pacientov.
4. Opovrhnutie memorandom, lebo LOZ až do doby predloženia návrhu zmien príslušných zákonov týkajúcich sa riešenia ich pracovnoprávnych sporov na rokovanie do národnej rady, nariadilo dotknutým lekárom pracovné zmluvy nepodpisovať.
5. Využitie tretej strany (pacientov) ako rukojemníkov pri riešení osobného pracovnoprávneho sporu lekárov so zamestnávateľom.
Nie každý musí s týmto mojim osobným názorom súhlasiť. O to mi ani nejde. Podstatné je, že podobne ako ja by to mali verejne, zo svojho pohľadu, vyhodnotiť predovšetkým aktéri tohto sporu, a to preto aby ostatní občania tohto štátu vedeli ako sa v budúcnosti majú v podobných situáciách správať.
A úplne na záver jedna poznámka. Skutočne si myslím, že po podpísaní memoranda mali tí lekári, ktorí sa chcú vrátiť späť na svoje pôvodné miesta, ukázať určitú mieru lojálnosti k štátu a úcty k pacientom, a preto už počas víkendu (pochopiteľne, ak by im to dovolil ich zdravotný stav) mali dať svojim zamestnávateľom jasne vedieť, čí chcú novú pracovnú zmluvu podpísať alebo nie. O to viac, že v kultúrnej spoločnosti sa podobný postup od inteligentných ľudí akosi samozrejme aj očakáva. Preto terajší ich postoj, keď vyčkávajú na povel predsedu LOZ sa dá z môjho pohľadu, len veľmi ťažko pochopiť a ospravedlniť.
Pekný zvyšok nedele. doko
Komentáre
doko
áno
no takúto "revoltu" si môže dovoliť len lekári..kto iní??
kto iní môže upozorniť..zastaviť..tento novodobý hyenizmus človeka voči človeku??
čo ideme robiť my všetci s nastoleným spôsobom žitia?
ako sa môžeme dívať svojim potomkom hrdo do očí?
áno..nič nie je čisté..
som hrdá všeobecne dnes na lekárov..neriešim detaily..
Pani Radičová nielen ja čakám kedy dáte príkaz na dôkladné prešetreie postupu