doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Krátenie dovolenky

...To napríklad znamená aj to, že v krajnom prípade už za 10 dní absencie môže zamestnanec prísť o celú, štvortýždňovú dovolenku ...(69)

Krátenie dovolenky

Novela Zákonníka práce platná od 1.9.2007 priniesla zmeny aj do tejto oblasti pracovnoprávnych vzťahov.  Tak napríklad, pre účely krátenia dovolenky sa znížil požadovaný  počet zameškaných dní z 22 na 21. Zmena sa opiera o priemerný počet skutočných pracovných dní, ktoré pripadajú  na jeden kalendárny mesiac za rok.
Krátenie dovolenky, na ktorú má zamestnanec v kalendárnom roku nárok (§101) sa vykonáva vtedy, ak zamestnanec nepracoval  z dôvodu výkonu mimoriadnej vojenskej alebo alternatívnej služby, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré nie sú uvedené v § 141 ods.2.  Za takto zmeškaných prvých 100 dní  sa mu dovolenka kráti o 1/12 a potom za každých ďalších  21 zmeškaných dní tiež o 1/12 z nároku, ktorý mu v kalendárnom roku prislúcha. Medzi   tzv. obligatórne dôvody patrí krátenie dovolenky o 1/12  aj vtedy, ak bol zamestnanec vo výkone trestu odňatia slobody alebo bol vo vyšetrovacej väzbe a to za každých takto zameškaných 21 dní.(§109)

Okrem toho má zamestnávateľ, za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci možnosť, uplatniť  fakultatívne dôvody a potom za každú neospravedlnene  zameškanú zmenu ( pracovný deň)  môže skrátiť zamestnancovi dovolenku o 1 až 2 dní. (Pokiaľ to už pevne nestanovila kolektívna zmluva).  Zameškané časti jednotlivých pracovných zmien sa vždy v konkrétnom kalendárnom roku sčítajú. Tiež platí, že dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len pre tie dôvody, ktoré vznikli v tomto roku. Zamestnancovi sa nekráti  dovolenka vtedy, ak  zamestnanec nevykonával prácu  pre pracovný úraz alebo chorobu z povolania, za ktoré preukázateľne zodpovedá zamestnávateľ.
Pre dovolenku za odpracované dni (§105) a dodatkovú dovolenku (§106)  platí, že ju zamestnávateľ môže krátiť iba z dôvodov neospravedlneného zameškania pracovnej zmeny (pracovného času).

Zákonník práce garantuje, že ak ide o  krátenie dovolenky z dôvodov uvedených v § 109 ods.1, potom musí mať taký zamestnanec, ktorý celý kalendárny rok  mal pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa, nárok na dovolenku aspoň v dĺžke 1 týždňa. U mladistvých zamestnancov to musí byť v dĺžke 2 týždňov.
Naopak,  v prípadoch krátenia dovolenky za absenciu v práci, Zákonník práce negarantuje minimálny nárok na dovolenku. To napríklad znamená aj to, že v krajnom prípade už za 10 dní absencie môže zamestnanec  prísť o celú,  štvortýždňovú dovolenku za rok.

Prajem príjemný deň.doko


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Dobré vedieť
    o chvíľu bude leto a čas na dovolenky.
    publikované: 17.04.2008 16:41:26 | autor: Zamestnanec (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014