Krátenie dovolenky
Novela Zákonníka práce platná od 1.9.2007 priniesla zmeny aj do tejto oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Tak napríklad, pre účely krátenia dovolenky sa znížil požadovaný počet zameškaných dní z 22 na 21. Zmena sa opiera o priemerný počet skutočných pracovných dní, ktoré pripadajú na jeden kalendárny mesiac za rok.
Krátenie dovolenky, na ktorú má zamestnanec v kalendárnom roku nárok (§101) sa vykonáva vtedy, ak zamestnanec nepracoval z dôvodu výkonu mimoriadnej vojenskej alebo alternatívnej služby, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré nie sú uvedené v § 141 ods.2. Za takto zmeškaných prvých 100 dní sa mu dovolenka kráti o 1/12 a potom za každých ďalších 21 zmeškaných dní tiež o 1/12 z nároku, ktorý mu v kalendárnom roku prislúcha. Medzi tzv. obligatórne dôvody patrí krátenie dovolenky o 1/12 aj vtedy, ak bol zamestnanec vo výkone trestu odňatia slobody alebo bol vo vyšetrovacej väzbe a to za každých takto zameškaných 21 dní.(§109)
Okrem toho má zamestnávateľ, za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci možnosť, uplatniť fakultatívne dôvody a potom za každú neospravedlnene zameškanú zmenu ( pracovný deň) môže skrátiť zamestnancovi dovolenku o 1 až 2 dní. (Pokiaľ to už pevne nestanovila kolektívna zmluva). Zameškané časti jednotlivých pracovných zmien sa vždy v konkrétnom kalendárnom roku sčítajú. Tiež platí, že dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len pre tie dôvody, ktoré vznikli v tomto roku. Zamestnancovi sa nekráti dovolenka vtedy, ak zamestnanec nevykonával prácu pre pracovný úraz alebo chorobu z povolania, za ktoré preukázateľne zodpovedá zamestnávateľ.
Pre dovolenku za odpracované dni (§105) a dodatkovú dovolenku (§106) platí, že ju zamestnávateľ môže krátiť iba z dôvodov neospravedlneného zameškania pracovnej zmeny (pracovného času).
Zákonník práce garantuje, že ak ide o krátenie dovolenky z dôvodov uvedených v § 109 ods.1, potom musí mať taký zamestnanec, ktorý celý kalendárny rok mal pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa, nárok na dovolenku aspoň v dĺžke 1 týždňa. U mladistvých zamestnancov to musí byť v dĺžke 2 týždňov.
Naopak, v prípadoch krátenia dovolenky za absenciu v práci, Zákonník práce negarantuje minimálny nárok na dovolenku. To napríklad znamená aj to, že v krajnom prípade už za 10 dní absencie môže zamestnanec prísť o celú, štvortýždňovú dovolenku za rok.
Prajem príjemný deň.doko
Komentáre
Dobré vedieť