Aj priemerne informovaný občan si všimol, že slovenská koruna sa zhodnocuje, čiže za 1 euro by sme teraz zaplatili menej, ako povedzme pred mesiacom. Presviedčajú nás o tom húfy analytikov, finančných expertov a plné články v médiách. Na dôvažok aj predseda vlády už dlhšiu dobu masíruje verejnosť rečami, že vláda urobí v záujme nás občanov všetko čo sa len bude dať, pre maximálne možný najsilnejší kurz koruny. Poviete si a čo sa ti na tom nepáči? Mne osobne to ani zvlášť nevadí, veď každý politik sa usiluje o svoju popularitu tak ako vie. Prečo by mal byť predseda vlády výnimkou? Vadiť by to, ale malo pánom poslancom, ktorí aj napriek snahe predsedu vlády o čo najpevnejšiu korunu, už v máji schválili zákon, ktorým síce nepriamo, ale predsa stanovili, že konverzný kurz bude 33,33 Sk. Neveríte? Tak čítajte ďalej.
Vychádzajme z toho čo stanovuje zákon, ktorý rieši zavedenie eura. Ten totiž v § 1 ods. 2 písm.b) zák. č. 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro v SR, úplne jasne určil, že na účely zavedenia eura je konverzný kurz charakterizovaný ako "celý neodvolateľný a pevný prepočítací kurz medzi eurom a slovenskou menou", podľa ktorého v Slovenskej republike bude slovenská mena nahradená eurom odo dňa zavedenia eura, čiže od 1.1.2009.
Iný zákon, ktorým je zák. č.172/2008 Z.z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a má platiť tiež od od 1.1.2009, ale v § 6 ods. 1 prikazuje čosi iné a to, že ak sa medzi účastníkmi obchodného vzťahu kontrolou preukáže, porušenie zákona príslušné ministerstvo je povinné uložiť účastníkom obchodného vzťahu pokutu a to do 5 miliónov Sk (150 tisíc eur) alebo 10 miliónov Sk (300 tisíc eur).
Teda, ak chceme dodržať obidva zákony potom jednoduchým delením dvoch čísiel zistíme, že 1 euro sa rovná 33,33 Sk. No a máme zákonom stanovený konverzný kurz už od 17.5.2008, kedy bol predmetný zákon zverejnený v Zbierke zákonov SR. Takže, nemusíme čakať ani na oznámenie Rady Európskej únie, ktorá jediná môže oficiálne prijať rozhodnutie o stanovení konverzného kurzu. No povedzte, nie sú naši poslanci jasnovidci ?
Keby neišlo o zákony, tak sa tomu zasmejem a myslím si svoje. Ale predstavte si situáciu, že skutočný konverzný kurz bude 30 Sk za jedno euro. Ďalej predpokladajme, že príslušné ministerstvo už v januári zistí porušenie zákona pri dodržiavaní obchodných vzťahov a malo by priestupcovi uložiť pokutu. Podľa akých kritérií si vyberie, či pokutu vyrúbe v Sk alebo v euro? (Od 1.1.2009 do 16.1.2009 totiž ešte platí tzv, duálne obdobie, kedy sa v hotovostnom peňažnom obehu okrem eura bude dať platiť aj slovenskou menou.) Ono to totiž vôbec nebude jedno.
Lebo napríklad 10 miliónov Sk už nebude 300 tisíc eur, ale až 333 tisíc eur. A naopak 300 tisíc eur už nebude 10 miliónov Sk, ale len 9 miliónov Sk. No a sme pri možnej korupcii. Je vôbec možné, že si toto nikto v parlamente nevšimol ?
Prajem pekný deň.doko
Komentáre
nevsimol ci nechcel vsimnut?
Valasik, vítaj opäť medzi nami
čítal som len nadpis...
Konverzný kurz
asi 7.7. 2008. Ostatné sú konštrukcie a výmysly.
doko
ale tato tema ma zaujima tak rad pockam na novinky a debatu pre laickeho pozorovatela, mna :)
a
juj...píšem chujovinky :))