Konfederácia odborových zväzov (KOZ) konečne na svojej internetovej stránke http://www.ozpsav.sk/src_03.php uverejnila na rok 2010 KOLEKTÍVNU ZMLUVU VYŠŠIEHO STUPŇA PRE ZAMESTNÁVATEĽOV, KTORÍ PRI ODMEŇOVANÍ POSTUPUJÚ PODĽA ZÁKONA Č. 553/2003 Z. z. a KOLEKTÍVNU ZMLUVU VYŠŠIEHO STUPŇA V ŠTÁTNEJ SLUŽBE .
Nemusíte byť odborníkom na pracovné právo a aj pri letmom pohľade hneď zistíte, že odborári sa vlastne so štátom „dohodli“ na znížení terajších platov zamestnancov vo verejnom záujme a platov štátnych zamestnancov. Čo je svojim spôsobom neobvyklá rarita, lebo nebude pokrytý ani nárast inflácie v roku 2010. Národná banka totiž na rok 2010 predikuje infláciu približne na úrovni 2%. A preto je len ťažko pochopiteľné, že KOZ dojednala v kolektívnej zmluve na rok 2010 „zvýšenie“ platov zamestnancov vo výkone práce vo verejnom záujme a štátnym zamestnancom iba o 1%, keď len inflácia má byť 2%. Analytici sa naviac zhodujú v tom, že v roku 2010 sa predpokladá aj rast životných nákladov. „Zvýšenie“ vyznieva smiešne aj preto, že v texte kolektívnej zmluvy KOZ je napísané: „Obsahom kolektívnej zmluvy je priaznivejšia úprava pracovných podmienok vrátane platových podmienok a podmienok zamestnávania.“ A ako vyzerajú ostatné dojednania na rok 2010, ktoré sa ale oproti roku 2009 vôbec nezmenili ?
Pracovný čas zamestnanca je
Zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi, s ktorým skončí pracovný pomer z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce odstupné nad rozsah ustanovený podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, najmenej v sume 1 funkčného platu zamestnanca.
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné nad ustanovený rozsah podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce, najmenej v sume 1 funkčného platu zamestnanca. Výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie v roku 2010 je najmenej 2 %. Celkový prídel do sociálneho fondu je tvorený povinným prídelom vo výške 1 % a ďalším prídelom najmenej vo výške 0,25 % za kalendárny rok.
Takže sa zas opýtam. Kto a načo potrebuje také odbory, ktoré sa práve s ohľadom na prebiehajúcu hospodársku krízu nedokážu postarať o to, aby sa ľuďom čo ešte pracujú, rapídne neznižovala ich životná úroveň? Nie je totiž umenie vyjednať zvýšenie platov o pár drobných vtedy, ak je hospodárstvo vo vysokom raste (napr. rok 2008). Oni by totiž poriadni zamestnávatelia platy v takom prípade zvýšili aj sami od seba, nato nepotrebujú odbory. Tak komu teda odbory skutočne slúžia, a kam vlastne smerujú?
Prajem príjemný a pekný deň. doko
Komentáre
Komu slúžia odbory?
odbory su zbytocne
mimochodom, pani poslankyna Gibalova dala do parlamentu navrh na zmrazenie platov statnych zamestnancov, aj to jedno percento sa jej zdalo prilis v case krizy...navrh jej sice nepresiel, hoci argumentovala, ze je to bezny ekonomicky nastroj proti krize a v susednej krajine vraj znizili statnym zamestnancom platy o 4%, osobne by som navrhovala vsetkym vysokym funkcionarom znizenie platu najmenej o polovicu, i tak budu stale vysoko prekracovat priemer na Slovensku, maju snad ine zaludky ako my ostatni?
Doko...
No a u nás odbory len pritakávajú, asi tak, ako všade...