Už tradične sa na začiatku roka snažím pripomenúť sebe aj druhým, ako žili naši predkovia. Teraz sa mi namiesto starého kalendára dostala do rúk takmer storočná kniha, ktorá má názov „Praktická hospodyňka“ a je v nej aj toto venovanie: „Na památku své dcerušce Mařence věnuje mamička“. Aj napriek tomu, že dlhým a častým používaním je čiastočne poškodená, stále sa dobre číta. Dnešný článok, keďže je začiatok roka, som si symbolicky pripravil pre tých, čo začínajú spoločný život a preto ich v spoločnom byte čaká napríklad aj zariadenie spálne. A aké boli trendy pre zariadenie spálne v našich končinách pred tými asi 100 rokmi ?
Už vtedy sa konštatovalo, že každý človek spí priemerne 6 až 8 hodín denne. Z toho dôvodu by sa výberu postele a zariadeniu spálne mala venovať veľká pozornosť. Tiež sa vtedy tvrdilo, že najzdravšie spanie je v miestnosti, v ktorej sa okrem spánku počas dňa nikto nezdržuje a kde by sa malo dostatočne vetrať, hoci aj celý deň. Preto sa odporúčalo zriaďovanie osobitných spálni. Vychádzalo sa z teórie, že spálňa je tým zdravšia, čím menej osôb v nej spí a preto, že by mal mať každý dospelý človek samostatnú, hoci aj malú spálňu, a tým by sa vraj priblížil k ideálu, ktorý už v praxi fungoval v bohatších kruhoch národa amerického a anglického.
Pre pomery našich slovenských a českých predkov, ale vtedy platilo, že by sa malo dodržať aspoň pravidlo, aby väčšie detí nespali spolu so svojimi rodičmi v jednej miestnosti. A preto sa napríklad pri dvojizbovom byte radilo, že deti by mali mať posteľ v kuchyni a rodičia v spálni alebo aj tak, že matka s deťmi by mala spať v spálni a otec v kuchyni.
Zaujímavý bol tiež názor, že spoločná posteľ manželov nie je rozhodujúca pre manželské šťastie. Skúsenosť z vtedajšej doby vraj ukazovala, že veľmi jemní intelektuáli príliš dobre neznášajú intímne spolužitie, lebo ich vraj často vedie k omrzenosti a rozčarovaniu. Preto uvedená príručka takým manželom radí, aby si hneď od začiatku manželstva upravili samostatnú izbu zvlášť pre ženu a zvlášť pre muža. Toto sa predovšetkým odporúčalo tým manželom, ktorí vstúpili do manželstva buď pomerne neskoro, alebo patrili do skupiny duševne pracujúcich osôb. A to vraj preto, že títo ľudia potrebujú viac než iní, hlboký a tvrdý spánok, a ten že je možný len vtedy, ak človek spí v izbe sám.
Obecne sa odporúčalo, že aj napriek vtedy panujúcemu zvyku, keď na jednej posteli spalo viac osôb, by predsa len mal každý spať na posteli sám. Dokonca na túto tému platila ľudová povera: „ že dospelý berie deťom silu“
Dobre pôsobí zistenie, že už vtedy sa učenci hádali, či je lepšie spať s hlavou položenou vysoko alebo nízko. Príručka preto vrelo odporúča, že každý urobí pre svoje zdravie najlepšie, ak bude mať pri spaní hlavu v takej výške ako sa jemu najlepšie hodí. No úplne svetové je odporúčanie, že perina by mala byť podľa možnosti ľahká a teplá. Tomu vraj najviac vyhovuje náplň , ktorá pochádza z dratého husieho peria. A aká posteľ bola vtedy „in“? Detská postieľka mala mať konštrukciu buď mosadznú alebo železnú s bielou emailovanou farbou. Aj dospelým sa radilo aby mali posteľ kovovú. Dôvod bol celkom jednoduchý a prozaický. V kovových posteliach sa vraj menej zdržiaval hmyz.
Takže ako vidíte, nie nadarmo sa na Slovensku aj v súčasnej dobe hovorí: „Kto si ako ustelie tak bude aj spať“ Záleží len a len na každom z nás.
Tu najlepšiu posteľ všetkým, do nového roka 2012, praje doko.
Komentáre