Podnet k tomuto príspevku mi dali dva, na prvý pohľad vôbec nesúvisiace poznatky. Prvým boli včerajšie (sobotné), náhodné stretnutia so svadobnými sprievodmi v centre mesta, (tri sprievody) a hlučné vytrubovanie áut s označením „mladomanželia“. Druhým podnetom bola informácia v správach, že na Slovensku je asi 200 ľudí HIV pozitívnych s dodatkom, že určite je ich viac, lebo Slováci si dávajú len výnimočne robiť testy na zistenie tejto choroby. Keď som si tieto poznatky spojil vyšlo mi, že na Slovensku zrejme stúpa počet sobášov, ale s predmanželskou výchovou to asi nebude úplne v poriadku. Ako obyčajne, použijem už objavené myšlienky, ktoré boli na podobnú tému napísané asi pred 90 rokmi hoci vtedy o HIV ešte ani nechyrovali.
„Hygiena manželstva
Tam, kde končia románopisci a básnici, keď dajú aj napriek všetkým prekážkam párik dohromady a mladí ľudia si podajú ruky do manželstva, tam začína skutočný manželský život. Život plný existenčných zápasov, uplatňovania síl a schopností, prekonávania sklamaní, ale aj úsilia o pozdvihnutie sa k novým nádejam a cieľom, skrátka vlastný životný boj. Ten musí bojovať každý podľa pomerov, kam ho osud umiestnil, a je jedno či je slobodný alebo ženatý. Ženatý má však oveľa väčšiu úlohu, tou je zodpovednosť k druhému manželovi, niekedy aj k rodine – voľnosti sa totiž pristrihli krídelka. Každý musí konať tak, aby to bolo nielen na prospech jeho vlastný, ale aj rodiny. Manželstvom totiž berú na seba rovnako vážne úlohy a povinnosti, žena i muž.
Preto by sa nemalo manželstvo uzatvárať ľahkomyseľne podľa chvíľkovej náklonnosti alebo výhodnosti. Predovšetkým sa majú ženiť a vydávať len zdraví ľudia, nikdy nie postihnutí tuberkulózou alebo ťažkými srdcovými chorobami, či nervovo zaťažení ( kde niektorí členovia rodiny trpia alebo trpeli duševnými chorobami). Rovnako nemajú uzatvárať manželstvo blízki príbuzní a úplne sa vylučuje manželstvo s osobou, ktorá trpí pohlavnou chorobou. Žena obyčajne ani nevie o čo môže ísť, lebo neverí, žeby sa muž, ktorého miluje, mohol k nej tak nesvedomite a trestuhodne zachovať.
Teda k šťastnému manželstvu je potrebné zdravie. Rovnako dôležitá je aj vzájomná náklonnosť, úplná dôvera a dobrá vôľa vyhovieť a prispôsobiť sa jeden druhému. Ak je toto dosiahnuté, existuje nádej, že manželia sa zhodnú i v normálnom manželskom živote.“
Tak nejako asi pred 90 rokmi radila mladým ľuďom pred vstupom do manželstva, lekárka MUDr. Karla Bayerová-Kroulíková. Je len na čitateľovi aby sám posúdil, či sú tieto rady aktuálne aj pre dnešnú mládež.
Prajem príjemnú a pokojnú nedeľu.doko
Komentáre
Mne sa tieto
my testimony