Čo ma vedie k takejto myšlienke? Už dlhšie sa stretávam s tým, že niektoré zákony, ktoré prijímajú poslanci slovenského parlamentu sú robené tak, ako keby na Slovensku žili len ľudia, ktorí ich budú do čiarky dodržiavať bez toho, aby ich vôbec napadlo, že sa mnohé z týchto zákonov dajú využiť aj tak, aby ich pôvodný úmysel bol obídený.
Budem konkrétny. Zákonník práce. Nie je v ňom napríklad stanovené, koľko hodín odpočinku musí mať zabezpečené počas 24 hodín zamestnanec, ktorý pracuje pre viacerých zamestnávateľov. A výsledok. Je dosť zamestnancov, ktorým ak zrátate ich pracovný čas za všetkých zamestnávateľov pre ktorých pracujú tak zistite, že by teoreticky nemali zaručený ani 5 hodinový denný odpočinok. Počítajme spolu. Týždeň ma 5 pracovných dní, čiže 5 krát 24 hodín to je 120 hodín astronomického času. Týždenný pracovný čas podľa Zákonníka práce u jedného zamestnávateľa je najviac 40 hodín. Ak má zamestnanec pracovnú zmluvu s 2 zamestnávateľmi, potom je to 80 hodín. Okrem toho sa môže zamestnanec zamestnať aj na kratší pracovný čas, čo je 10 hodín týždenne. No a sú aj takí, ktorí pracujú na dohodu o výkone práce, a tu môžu ročne vykonať 360 hodín práce. Týždenne je to asi 6 hodín. Ak to všetko porátame, tak prídeme k číslu 96 hodín práce za týždeň, čiže na denný odpočinok ostane takému zamestnancovi ani nie 5 hodín. A to som ešte úmyselne neuvažoval s pracovnou pohotovosťou. Zrejme si poviete, tak toto sa bez ujmy na zdraví nedá zvládnuť.
Druhý zákon je zákon o sociálnom poistení. Ten napríklad umožňuje zamestnancom požiadať o predčasný starobný dôchodok, ale aj starobný dôchodok bez toho, aby prestali pracovať. Pritom tento dôchodok ako taký, by mal zabezpečiť človeka v starobe. Je len samozrejme, že ak sa pri schvaľovaní tohto zákona rátalo s tým, že v starobe už len málo kto pracuje, ale v reálnom živote to vypálilo inak, potom je jasné, že teraz vláda nemá dostatok financií na vyplácanie týchto dôchodkov.
Tretí zákon je zákon o druhom dôchodkovom pilieri. Ten dokonca umožňuje, aby si tu sporili ľudia, čo sú už dávno poberateľmi starobných dôchodkov a pritom zmyslom druhého piliera je sporenie v aktívnom produktívnom veku na zabezpečenie staroby. Podľa slov predsedu vlády aj ministerky práce a sociálnych vecí sú v tomto systéme sporiteľmi aj 80 roční ľudia. Môžeme sa potom diviť, ak aj preto, nemá súčasná vláda dosť peňazí na vyplácanie terajších starobných dôchodkov?
Najzaujímavejšie na tom všetkom je ale to, že tieto všetky spomínané činnosti nie sú v rozpore so žiadnym zákonom, a tým čo to využili, nemôže nikto nič vyčítať. Zákon neporušili. Tak vyznajte sa v tom. Prajem pekný deň. doko.
Komentáre
hm...
a ak dal, kto ho nutil?
a ak by si to chcel obmedzit v zakone, ako by si si to predstavoval?
ktory z tychto zamestnavatelov by bol povinny obmedzit pracovny cas zamestnancovi? alebo vsetci rovnakym dielom? ako by sa to dokladovalo? dalsia byrokracia?
neviem si to predstavit.
kazdy nech pracuje, kolko chce a vladze, a kolko sa mu vyplati. nikto ho do dalsieho zamestnania nezenie. u jedneho zamestnavatela to ma v zakone osetrene, a ak chce makat viac a zarobit, nech si to zariadi sam...
dalej mi nie je jasne, co ti vadi na tom, ze si setria aj 80-rocni? maju iba poberat dochodok? alebo ak si dokazu setrit na dalsi pilier, tak este nie su taki stari, aby poberali starobny dochodok a teda nech im nie je vyplacany?
ja si totiz myslim, ze ak clovek dosiahol dochodkovy vek, ma narok na vyplacanie dochodku. a je len na nom, ci este pracuje, odvadza dalsie dane z prijmu, podporuje ekonomiku vyssimi vydavkami (ak viac ma, viac mina), ako keby len sedel doma na zadku a poberal financie...
este mozes namietat, ze keby tento odisiel prdiet do fotely, a prenechal svoje miesto mlademu, znizila by sa nezamestnanost (aspon opticky). lenze tento stary je uz skuseny a svojmu oboru rozumie. a dokial vladze, vie byt este prinosom... a mladi si najdu sancu aj inde. (ide vsak o pracovnu oblast a hierarchicku priecku, ktoru tento starik este zaujima. niektori mladi nechcu robit to, co este su ochotni stari).