Zástupcovia zamestnávateľov, ale aj minister Mihal sa už dali počuť, že si vedia predstaviť zrušenie gastrolístkov. A to vtedy, ak by sa nahradili peňažným príspevkom, ktorý by bol oslobodený od dane a odvodov. Vodcovia odborov sú proti. Ľudia, ktorí gastrolístky využívajú sú ako obyčajne, aj k tejto veci apatickí. A tak sa dá predpokladať, že väčšina ani netuší o čo vlastne v spojitosti s gastrolístkami ide.
Pri objasňovaní tejto témy začnem holým faktom. Korene vzniku poukážok na stravovanie (gastrolístkov) siahajú najmenej do roku 1965 a nie sú teda milodarom ponovembrových vlád. Totiž § 140 ods. 1 socialistického Zákonníka práce č. 65/1965 Zb dal možnosť aby vláda ČSSR a Ústredná rada odborov upravili organizáciu, podmienky, financovanie a uskutočňovanie závodného stravovania. Čo sa aj stalo v 11 stránkovom nariadení vlády ČSSR č.25/1974 Zb., ktoré zmysel tohto druhu stravovania definuje ako:
... Jeho poslaním je zabezpečovať pracovníkom vo všetkých smenách stravu zodpovedajúcu zásadám správnej výživy a napomáhať tým obnovu ich pracovných síl a upevnenie ich zdravia. ... výnimočne je možné zabezpečiť ich stravovanie v priebehu pracovnej smeny v zariadeniach organizácií reštauračného stravovania. V tomto prípade mu môže organizácia prispieť na úhradu ceny poukážky najviac sumou 2 Kčs na jednu poukážku po predložení písomného dokladu o zakúpení poukážok. Na úhradu jedného hlavného jedla smie stravník použiť len jednu poukážku. ... Organizácie sú povinné dôsledne kontrolovať plnenie zmluvy o tomto stravovaní. Najmä sú povinné zabezpečiť, aby sa poukážky na toto stravovanie nepoužívali inak než na odobratie teplého hlavného jedla.“
Čiže tu sa jasne deklaruje, že socialistická spoločnosť, ktorá fakticky riadila celý život človeka od narodenia až po jeho smrť, riadila aj spôsob jeho stravovania, lebo potrebovala zdravých budovateľov a obrancov svojich svetlých zajtrajškov, ale na druhej strane mala do detailu prepracovaný systém ako zabrániť zneužitiu týchto poukážok Čo dnešná vládna moc prepracované nemá. Možno ste sa už aj sami dovtípili, že súčasná forma gastrolístkov je skutočne prežitkom doby, ktorá mala dávno odísť do zabudnutia. Prečo?
1. Okolo roku 1970 bol v ČSSR nástupný plat absolventa VŠ približne 700 Kčs mesačne. Pritom na jedno hlavné jedlo štát prispieval 2 Kčs, za mesiac to teda bolo len asi 40 Kčs. Čiže štát si veľmi dobre uvedomoval, že platy jeho občanov sú nízke a tak im aspoň takou almužnou, chcel symbolicky tento deficit zmierniť, ale za to si vyhradil právo, že bude ovplyvňovať aj to, čo a ako bude človek jesť.
2. Vychádzajúc z ústavy, chvalabohu dnes už štát nesmie riadiť život človeka tak, ako to bolo možné za socializmu. Preto sa pýtam. Prečo teda súčasná vláda stále rozhoduje o tom kto a čo bude jesť? Veď tým, že stále používa pri zabezpečovaní stavovania gastrolístky, vlastne robí to isté, čo robil socialistický štát. A to skutočne správne nie je o to viac, že bohatým vlastne dobrovoľne umožňuje aby využívali tento druh charity, hoci nato určite nie sú odkázaní.
3. Pritom ako vieme, používanie gastrolístkov v obchodnom styku sa jednoznačne zneužíva, lebo za gastrolístky reálne, hoci nie oficiálne, sa dá kúpiť takmer všetko.
Takže, ak sme vo väčšine prípadov stále platení pod úrovňou rozvinutej európskej ľudskej slušnosti (čo je iste nedobrá vizitka štátu) a štát nám chce tento deficit formou príspevku cez zamestnávateľov zmierniť, tak nech je to radšej formou hotových peňazí, než akýmsi prídelovým lístkom, ktorý tu nazývame – gastrolístok a mnohým iste pripomína neslávnu éru socializmu, či dokonca ešte zvyšky vojnového komunizmu.
Ja osobne by som, ale ako náhradu za gastrolístky, privítal také zvýšenie platu, ktoré by zaručovalo, aby na Slovensku už nikto, kto pracuje, nebol odkázaní na žiadnu formu podpory, a aby nikto neodchádzal z donútenia, za prácou mimo Slovensko.
Prajem pekný a pokojný deň. doko
Komentáre
doko, strelil si teraz velkom vedľa...gastrolístky v dnešnej podobe
O nejakom kontinuálnom pokračovaní zo socíku neni ani reči. tento zákon si jednoducho vyžiadal žalúdok a strach o zdravie, však sme my v súkromných firmách nemali často možnosť sa najesť vôbec, jedálne bývali od ruky, preto sa presadili gastrolístky ako ustanovenie kolektívnych zmlúv a 55 percent z ich ceny bolo ako daňový náklad pre zamestnávateľov. teraz už fakt nevedia kde brať prachy iba tak, že odtrhnú aj to posledné od huby ľu´dom? Doko, doko...
podotýkam, že gastráče v dnešnej podobe samozrejme za socíku neboli nikdy. Určite som nimi nemohla platiť,
táto propaganda, kto to vymýšľa? nehorázne...
Doko,
v štvorzmených prevádzkach určitý druh gastro listkov bol aj pred 89 rokom.
problem gastrolistkov...
Ziadny milodar, stat ani vlada nedava nic..
..akurat z toho nema dane a odvody, a to je hlavny problem
apropo: gastrolistky ma trebars aj nemecko.
Gastrolísky boli, podľa môjho názoru zavedené preto,
SC sú riešené dietami, ktoré bolo, je možné vplatiť zamestnancovi zálohovo, tak ako preddavok na ubytovanie atď.
Teda nejaké plošné zavádzanie pokladám za zbytočné.Niekto môže namietnúť, že existuje i donášková služba, kde môžete gastrolístok uplatniť.
Neviem si predstaviť, že na dobu polhodinovej obedňašej prestávky by si byť tristo zamestnancov objednalo . Pokiaľ áno, okamžite bežím na Živnostenský a zakladám donáškové s.r.o. Zamestnám minimálne dvatisíce ľudí s vodičským oprávnením a od príslušnej ustanovizne dostanem diplom :-))))