O zmenách v čerpaní dovolenky sa budem zaoberať podrobnejšie. Platí nová zásada, že zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kalendárnom roku, pochopiteľne ak má na ne nárok vtedy, ak tomu nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.. Tieto prekážky sú uvedené v Piatej časti Zákonníka práce. Laicky povedané nemôže sa stať, aby zamestnávateľ určil zamestnancovi čerpanie dovolenky napríklad vtedy, ak je zamestnanec neschopný práce pre chorobu alebo úraz, či vtedy ak je zamestnanec na rodičovskej dovolenke (§112,140, 141 ZP). Zákonník práce síce dáva možnosť čerpania dovolenky počas ostatných prekážok práci, ale len vtedy, ak o to žiada sám zamestnanec.
Novým prvkom pri čerpaní dovolenky je, že ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky do konca nasledujúceho kalendárneho roka potom takúto nedočerpanú dovolenku zamestnávateľ poskytne až po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky.
Zmeny nastali aj pri uplatnení možnosti náhrady mzdy za dovolenku. Zákon dovoľuje zamestnávateľovi za tú časť nevyčerpanej dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne, a ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho roka, aby za ňu zamestnanec dostal náhradu mzdy. Aj tu je ale výnimka, ktorá umožňuje aby bola preplatená každá nevyčerpaná dovolenka vtedy, ak ide o skončenie pracovného pomeru.
Je možné, že sú aj takí zamestnávatelia, ktorí by boli ochotní zaplatiť náhradu mzdy aj za nevyčerpané 4 týždne dovolenky v iných prípadoch, než je skončenie pracovného pomeru. Toto ale Zákonník práce zamestnávateľom výslovne zakazuje. Snahou je aby bolo chránené zdravie zamestnancov a obnova ich fyzických aj duševných síl, k čomu sú podľa medicínskych poznatkov potrebné najmenej 4 týždne v roku.
Pre lepšie pochopenie týchto zmien uvádzam, že ak napríklad asistent učiteľa má nárok na 8 týždňov dovolenky až od 1.9.2007, lebo vtedy začal platiť zákon, neznamená to žeby mu mal zamestnávateľ tento nárok na dovolenku krátiť s argumentom, že neišlo o celý kalendárny rok. Takýto postup by bol v rozpore so Zákonníkom práce (§103 ods.3 ZP) lebo ten určuje, že ide o nárok za odpracovaný kalendárny rok.
Novelu môžu využiť už aj tí zamestnanci, ktorí za rok 2006 vyčerpali len 4 týždne dovolenky a zvyšok z dovolenky za rok 2006 sa im nepodarí do konca roka 2007 vyčerpať. V takom prípade im automaticky patrí počnúc 1.1.2008 náhrada mzdy za túto nevyčerpanú dovolenku z roku 2006. Zamestnávateľ by takúto dovolenku mal preplatiť sám z vlastnej iniciatívy, bez toho aby zamestnanec o preplatenie žiadal.
Prajem pekný deň.J.Kotulič
O Zákonníku práce si môžete prečítať aj na http://doko.blog.sk/?s=36002
Komentáre
nahrada pri skonceni pracovneho pomeru