Problém tu totiž môže nastať vtedy, ak zamestnanec už vyčerpal 7 nárokových dní a požiada v tejto súvislosti o ďalšie voľno s náhradou mzdy napríklad z dôvodu vlastného ošetrenia u lekára. Koná v dobrej viere, že hore citovaný odsek 3 mu takúto možnosť dáva. Zamestnávateľ, ktorý prísne dodržiava zákony bude proti a platené voľno mu nedá nie preto, že mu ho nechce dať ale preto, že mu to nedovoľuje ustanovenie § 141 ods.2 písm. a) bod 2 Zákonníka práce. Ten totiž, ako už vieme, jasne vyžaduje, že ďalším pracovným voľnom po vyčerpaní 7 dní plateného voľna, má byť voľno bez náhrady mzdy. Až po tomto neplatenom voľne by v prípade ďalšej potreby vlastného ošetrenia u lekára, mohol zamestnanec žiadať o pracovné voľno s náhradou mzdy a to podľa § 141 ods.3. Toto mu môže byť poskytnuté, ale tiež nemusí. Iný zamestnávateľ, ktorý taktiež dodržiava zákony, sa odvolá na ten istý § 141 ods.3 Zákonníka práce a zamestnancovi dá súhlas na poskytnutie voľna s náhradou mzdy bez toho aby ho prerušil voľnom bez náhrady mzdy. Podľa môjho názoru obidvaja zamestnávatelia zákon dodržali, ale v prvom prípade bude zamestnanec určite reptať a naopak v druhom prípade vysloví spokojnosť.
Dôležité osobné prekážky v práci a Zákonník práce (2)
18.10.2007 05:30:09
... Problém totiž nastane v prípade, ak zamestnanec už vyčerpal 7 nárokových dní a požiada v tejto súvislosti o ďalšie voľno s náhradou mzdy napríklad z dôvodu vlastného ošetrenia u lekára.
Novelizovaný Zákonník práce od 1.9.2007 v § 141 ods.3 rozšíril právomoc zamestnávateľa pri poskytovaní pracovného voľna s náhradou mzdy, ale aj bez náhrady mzdy. Citujem: „Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času“. To teda znamená, že prvý okruh dôvodov je presne definovaný v § 141 ods.2 a je to dobré najmä pre chorľavejších zamestnancov alebo rodiny s malými deťmi, ak pracujú obidvaja rodičia lebo môžu mať viac voľna s náhradou mzdy pri sprevádzaní svojich ratolestí k lekárovi. Podmienkou ale je, že to nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Druhý okruh, ktorý už nie je tak rigorózne určený tvoria ďalšie, iné vážne dôvody. Zákon v tejto súvislosti hovorí najmä o zariadení dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času. Poviete si to je v poriadku. veď sme sociálny štát. S tým sa dá súhlasiť, ale je tu to slovíčko zamestnávateľ môže. To znamená, že na to nie je automatický nárok. Tam kde sú odbory by s tým nemal byť žiadny problém, lebo to slovíčko môže sa v kolektívnych zmluvách dá jednaním so zamestnávateľom dohodnúť na patrí. V ostatných organizáciach je to len a len na sociálnom cítení zamestnávateľa.
Komentáre
To je fakt?