Keď som v mojom článku Vykopávky v Zákonníku práce, ironizoval § 95 Zákonníka práce, mal som s jeho uplatňovaním v praxi už nejaké skúseností.
Podľa tohto ustanovenia sa totiž na pracoviskách s nočnými zmenami, začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá. Po preložení do ľudskej reči je zrejme, že ide o hodinu nástupu do práce, v pracovný deň pred dňom pracovného pokoja. To znamená, že napr. v piatok o 06.00 hod. by takýmto zamestnancom začínal sviatok. Podotýkam, že sa hovorí len o začiatku a nie ukončení dňa pracovného pokoja. Tiež zvýrazňujem, že podľa § 94 Zákonníka práce sú dňami pracovného pokoja soboty, nedele, štátne sviatky, sviatky a iné dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni. Toto ustanovenie teda úmyselne a jednoznačne zvýhodňuje najmä zamestnancov, ktorí pracujú v noci, lebo sviatok sa im začína skôr, ale mal by končiť podľa reálneho kalendárneho dňa. Prečo tomu tak je a bolo, si môžeme len domyslieť. Zrejme tak ako všade išlo o peniaze. V našom prípade o príplatky k platu.
A akú to má súvislosť so zákonom č.553/2003 Z .z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme? Najskôr sa vráťme k § 3 ods.1 Zákonníka práce, ktorý výslovne určuje, že pracovnoprávne vzťahy zamestnancov pri výkone prác vo verejnej službe (od 1.1.2004 to už neplatí, lebo ide o výkon prác vo verejnom záujme) sa spravujú týmto zákonom, teda Zákonníkom práce, ak osobitný predpis neustanovuje inak. A osobitný predpis, je v našom prípade zákon č.553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Ten, ale bez nejakých okolkov v ust. §
Zamestnanci vo výkone prác vo verejnom záujme to teda majú zákonom jasne určené a podľa mňa je to aj logické. Veď aj podľa slovenskej ústavy si máme byť v právach a povinnostiach rovní. Potom je namieste otázka, prečo takýto postup nie je aj v Zákonníku práce? Odpoveď by nám podľa mňa mali dať napríklad z ministerstva práce SR alebo a z KOZ.
Tematikou Zákonníka práce sa zaoberá môj článok
Komentáre
To sa niekde aj uplatňuje?
Rovnosť