Mnohí z nás majú v neblahej pamäti vojnu v bývalej Juhoslávii, ktorú pred pár rokmi viedli USA. Bola to vojna strašná a krvavá. Dnes, keď sa budeme pridržiavať definície, ktorú o vojne asi pred 200 rokmi vyslovil pruský generál a vojenský teoretik, barón Carl von Clausewitz .. „vojna nie je iba politický akt, ale skutočný nástroj politiky; je to pokračovanie vo vykonávaní politických stykov inými prostriedkami...“ máme v Európe zasa vojnu, hoci tá nie je priamo krvavá, ale ktorej dôsledky môžu byť pre Európu tiež ďalekosiahle.
Situácia, ktorá sa okolo zastavených dodávok plynu v Európe vyvinula, totiž už teraz spĺňa skoro všetky aspekty, ktoré sú obecne platné pri vedení vojny.
1. Začala sa bez jej oficiálneho vyhlásenia ako jednostranný akt násilia svetovej mocnosti.
2. Tým, že bol jednostranne a v rozpore s medzinárodným právom zatvorený plynovod sa vytvorila situácia, ktorú by sme mohli porovnať ako obsadenie územia nepriateľskými vojskami s cieľom dosiahnuť splnenie vytýčených strategických cieľov.
3. Agresor z východu síce svoje strategické ciele nedal verejne na známosť, ale prinútil protivníka začať s jednaniami.
4. Obete agresie, kam žiaľ patrí aj Slovensko, zhodnotili situáciu a zistili aké sú ich možnosti v bránení sa agresii. Samozrejme, že mizivé. Preto boli v EÚ vyvolané mnohostranné jednania, ktorých výsledkom má byť posúdenie použitia vlastnej sily na zbavenie sa agresora ( obnovenie dodávok plynu) a dosiahnutia stavu, ktorý tu bol pred začatím agresie. A keďže ide o vojnu, odveta by mala byť tvrdá a dostatočne razantná nato, aby sa jej agresor zľakol a začal seriózne vyjednávať.
5. A ako to už pri jednaniach chodí, tie takmer vždy trvajú dlho a obidve strany, ktoré sú v konflikte zainteresované budú musieť prijať rôzne ústupky. Tak sa možno po určitom čase dozvieme, že plyn k nám bude dodaný vtedy, ak EÚ poskytne Ukrajine napr. nenávratnú pôžičku na rekonštrukciu jej vnútornej siete rozvodu plynu alebo, že EÚ zaplatí všetky dlhy, ktoré má Ukrajina voči Rusku. No a protiopatrením EÚ by mohlo byť, že sa bude vstup Ukrajiny do NATO a EÚ prezieravo odkladať na neurčito. Podobne ako sa stále odkladá vstup Turecka do EÚ.
6. Preto treba tiež predpokladať, že obidve strany zainteresované v tomto konflikte budú navzájom jednať aj tajne a zároveň tajne budú prijímať na svojom území také opatrenia, ktoré by dôsledky agresie minimalizovali a v budúcnosti aby jej vzniku aj zabránili.
A výsledok? Ako pri každej inej vojne. Víťaz v nedohľadne. Trpí predovšetkým obyvateľstvo a mocní tohto sporu si v pokoji a v tepľúčku hoja svoje politické mindráky.
Pritom na predídenie toho všetkého čo sa okolo plynu teraz deje, stačilo podľa mňa zo strany SR veľmi málo a to, aby si pri delení majetku bývalej federácie v roku 1993 kompetentní politici všimli, že zásobníky na plyn sú síce na území Slovenska, ale tesne pri hraniciach s Moravou. Výsledkom toho „všimnutia“ potom malo byť prijatie rozhodnutia na urýchlené vybudovanie zásobníkov na plyn niekde pri hranici SR s Ukrajinou. A dnes sme sa nemuseli obávať či zajtra nezatvoria našu fabriku, či budeme mať teplo v našich domácnostiach, či budeme mať svetlo, či bude dostatok potravín, atď. No trochu podielu na tom všetkom máme aj my občania SR to preto, že sme si opakovane volili takých politikov, ktorí boli hlúpi. Tak nám .....
Prajem príjemný deň. doko
Komentáre
hlupy
Fico je sikovny a pracuje a chce pre tento stat a narod daco urobit aj so zblizovanim so strategickym susedom! pozri na media a spol-na tie skorumpovane podkupene utlachane spravy, hlupych , obmedzenych spravodajcov, tzv. novinarov a nasi politologovia-zlaty klinec programu prisaham..
daco
Mily Doko aj vojna v Afganistane je kvoli plynu!
ten link
hlasim sa medzi hlupych...
neviem, co mudre sa v tomto state da vymysliet.. ale rada by som svoje myslenie zmenila...
Nedá mi, aj do jazyka som si hrýzol :-)),
Tie zásobníky plynové u Moravy byly správně! Bola iná doba. Američania, ľudia zo Západnej Európy neboli s nami kamaráti. Chceli u nás kapitalizmus, demokratický režim, vládu lidu ( Gréci to vymysleli), a nik nevedel, kedy nám sem šoupnou nejakú atomovku. To sa tak robí. Vlítne se tam, kde nie je demokráció, všechno se rozbombarduje, postrieľajú sa nedemokratické živly, a je demokracie. Aj keby nezostal kameň na kameni. Keby to bol vedel l T.G. Masaryk, tak sa Zakarpatskej Rusi nikdy nezriekne, predsa. A zásobníky by som urobil v Amerike. Pre istotu. Však taký zásobník neni žiaden problém. Jednu atomovku pod zem a dieru máš ako kráva, ta ne? Tož sme v EU, a na čo vlastne? Když se kradne a vydiera, tak čo my, chudáci, Slováci, môžeme.Šak je to ako u nás, nie?
Najsamlepšie by bolo zomrieť za vlasť, za štátne záujmy vládnej administratívy. Iba dúfam, v kútiku duše, že to nik nespraví :-))
Ahoj, som dlhý, moc dlhý na koment :-))