Naša vlasť má to šťastie, že od roku 1945 nepoznala vojnu. O tom, že to nie samozrejmosť nás môžu presvedčiť všetky vojnové konflikty, ktoré vo svete sú teraz (Irak, Afganistan, niektoré africké štáty a podob.) alebo sa už stihli od Druhej svetovej vojny udiať. (Vietnam, Kórea, Kaflandské ostrovy, bývalá Juhoslávia, Izrael, Egypt, Sýria, atď). Preto sa niet čo diviť, keď ani po Prvej svetovej vojne ľuďom na Slovensku nebolo jedno ako dlho bude trvať mier. A ako to bolo, sa môžete presvedčiť, ak si prečítate nasledujúci článok, presne aj s vtedajšou spisovnou slovenčinou, tak ako bol uverejnený v kalendári Pútnik svätovojtešský ročník 1936.
Pán Boh s nami a zlé preč!Štáty celého sveta jednohlasne volajú, že potrebný je pokoj, mier, aby svet prišiel znova do riadnych usporiadaných hospodárskych pomerov, aby ľudstvo vyviazlo z krízy, do ktorej po neblahej svetovej vojne upadlo. – Ak niekedy, tak skutočne teraz pokoj je prepotrebný, lebo pomery všade a v každom ohľade sú rozhárané.
Žiaľbohu, zdá sa, že volanie po pokoji nie je v každom národe úprimné. Svetoví štátnici sa síce schádzajú konajú sa rozličné konferencie, porady, ako zaistiť mier – zatiaľ však jednotlivé štáty i keď potajomky, ale horúčkovite zbroja, čím najlepšie dávajú na javo, že nevylučujú vojnu a že sa pripravujú na ňu. Známe sú prípady, že celé vlaky vojenského materiálu podlúdne išly do jednotlivých krajín na objednávku. Obsah vagonov označený bol za neškodné hospodárske stroje, - a keď sa vagón náhodou prevrhol, vysypaly sa z neho flinty, strojové pušky, kanóny a iný vojenský materiál.
Uvedomme si, že do 1.9.1939, keď nacistické Nemecko prepadlo Poľsko a tak sa začala Druhá svetová vojna bolo ešte dosť ďaleko. Obsah tohto dobové článku bez akýchkoľvek pochybností dokazuje, že ľudstvo sa musí mať stále a bez prestávky na pozore aby, ak už nemôže alebo nechce zabrániť miestnym, lokálnym vojnám - zabránilo aspoň vojne celosvetovej. Prajem pekný deň. doko
Komentáre