Vo svojich článkoch som už skôr napísal, že zamestnanec, ktorý sa domnieva, že jeho práva alebo zákonom chránené záujmy boli dotknuté nedodržaním zásady rovnakého zaobchádzania alebo, že boli v rozpore s dobrými mravmi sa môže obrátiť na súd a tam sa domáhať právnej ochrany.(§13 ZP)
V praktickom živote si pritom mnohokrát ani neuvedomujeme, čo patrí. pod pojem ochrana osobnosti. Túto problematiku okrem antidiskriminačného zákona rieši aj Občiansky zákonník. Niektoré pojmy v ňom spomínané, by sme mali mať ujasnené aj pri uplatňovaní pracovnoprávnych vzťahov.
Tak napríklad, každá fyzická osoba, ktorou je aj zamestnanec, má právo na ochranu svojej osobnosti a to najmä svojho života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti. Ďalej má právo na ochranu súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy. K prejavom osobnej povahy je možné zaradiť osobné písomnosti, podobizne, obrazové snímky, obrazové a zvukové záznamy. Pritom ich vyhotovenie alebo použitie je možné vykonať len s privolením predmetnej osoby. Je tu ako obyčajne malá výnimka. Podľa nej privolenie nie je potrebné, ak sa tieto veci použijú na úradné účely v zmysle platného zákona. Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom aj na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Nesmie to však byť v rozpore s oprávnenými záujmami dotknutej osoby. Podľa mňa takýmto oprávneným záujmom môže byť aj samotné vyslovenie nesúhlasu tejto osoby, na ďalšie použitie týchto veci, ak je presvedčená, že by to napríklad mohlo ohroziť jej bezpečnosť.
Ak by náhodou došlo k porušenie týchto zásad, každý má právo domáhať sa toho, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby bolo dané primerané zadosťučinenie. Ak by zadosťučinenie nebolo postačujúce napríklad preto, že došlo k značnému zníženiu osobnej dôstojnosti alebo vážnosti potom poškodený má právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Výšku náhrady určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo. Prípadné škody, ktoré by dotknutá osoba neoprávneným zásahom do práva na ochranu osobnosti utrpela, je potrebné si nárokovať u toho, kto ich svojim konaním spôsobil, lebo ten podľa zákona, nesie za tieto škody zodpovednosť.
Prajem pekný deň. doko
Komentáre