doko

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Alkohol a zamestnanci

......Pijú chlapci pijú, v kamenej pivnici, no nemalo by to byť v práci ani na ulici ....(91)

Pozornejší občania si určite všimli, že poslanci v opakovanom hlasovaní neschválili zákon v ktorom sa obecne navrhovali prísnejšie postihy pre  požívateľov alkoholu. Čo len potvrdzuje tú skutočnosť, že naša spoločnosť stále nevie k  problému alkoholizmu zaujať jednoznačne a principiálne odsudzujúce  postoje. Je to len ďalší dôkaz pretrvávajúcej tolerancie našej ústavodarnej a výkonnej moci k alkoholizmu ako takému.

Našťastie vyriešené je to aspoň na pracoviskách  Podľa § 12 ods.2 písm. k)  zákona o BOZP je zamestnanec povinný: ... nepožívať alkoholické nápoje, omamné látky a psychotropné  látky na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk a priestorov, nenastupovať pod ich vplyvom do práce   ... podrobiť sa vyšetreniu  či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, ...  

Toto je podľa mňa jednoznačné. Rôzne názory sú, ale na postup pri riešení dôsledku „byť pod vplyvom alkoholu“. To čo platí o vplyve alkoholu v spojení s porušením pracovnej disciplíny  napríklad pre vodiča motorového vozidla asi ťažko bude platiť aj pre administratívneho pracovníka. Tým dávam najavo, že aj takých mizivých 0,15 promile alkoholu môže stať niekoho pracovné miesto a možno aj trestnoprávny postih a druhému sa zato nestane nič.

Z toho pohľadu  sú zaujímavé dve odborné stanoviská. Jedno je z  roku 2002 a vydala ho Slovenská súdnolekárska spoločnosť pre potreby policajného zboru a druhé je vyjadrenie psychiatra. V stanovisku súdnolekárskej spoločnosti sa uvádza:  ... Pri dôkaze etylalkoholu analýzou vydychovaného vzduchu je pozitívny výsledok pri nameraní koncentrácie nad 0,14 mg etanolu na liter  vydychovaného vzduchu. Koncentrácie pod 0,14 mg etanolu na liter analyzovaného vzduchu nie sú z hľadiska bezpečnosti v cestnej premávke významné

( zohľadňujúc laboratórnu chybu a bezpečnostný faktor).  Pritom 0,14 mg/l  zodpovedá 0,29 promile.

Vyjadrenie odborníka z oblasti psychiatrie z roku 2006 ale definuje, že ...pod vplyvom alkoholu je každý, kto má zistenú nameranú hodnotu alkoholu v krvi.   

Z medicínskeho hľadiska sú potom stupne opitosti definované takto:

ľahká opitosť  je daná rozhraním  0,5 až 1,5 promile
stredne ťažká opitosť  je daná rozhraním 1,5 až 2,5 promile
ťažká opitosť je daná rozhraním 2,5 až 3,5 promile.

Uvedené skutočnosti sú tu spomenuté pre ilustráciu a lepšie pochopenie problematiky alkoholizmu a to nielen na pracoviskách, ale aj mimo nich. Treba preto rozlišovať výrazy „byť pod vplyvom alkoholu“ a „požívať alkoholické nápoje“ lebo mnoho krát práve toto, zásadne ovplyvňuje rozhodovanie zamestnávateľov  pri ukladaní pracovnoprávnych postihov zamestnancom.

Prajem pekný deň.doko


Zákony | stály odkaz

Komentáre

  1. Úplne súhlasím,
    ale toto by málo platiť aj pre našich politikov a vládnych funkcionárov, ktorí to v pracovnej dobe radi robia a to aj pred kamerami.
    publikované: 11.07.2008 09:36:40 | autor: zamestnanec (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014