Ako pracuje ľudský modzog ? (rok 1936)
V Amerike prof. Davis, Gibbs a Careeau sostrojili aparát na ustálenie práce ľudského modzgu. Vyhlásili, že ľudský modzog je komplikovaný elektrický aparát, ktorý pri práci, pri myslení vyžiaruje elektrický prúd. Spomenutí profesori aj vyzkúšali svoj vynález: do uší a kože istého človeka po umrtvení nervov voviedli elektrody, tieto spojili s jemnučkými drôtikmi, ktoré zas voviedli do zosilovača elektrického prúdu. Zosilovač zapojili do vynálezu, v ktorom bola ceruza, ktorá účinkom elektrického prúdu, vyžiarujúceho z modzgu, kreslila na papier čiary. Kým človek nerozmýšľal, ceruza za sekundu nakreslila 10 symetrických kriviek, akonáhle však začal človek rozmýšľať, riešiť ťažšie počtové úlohy, ceruza nakreslila presnú, rovnú čiaru.
Nič viac nič menej? Neviem ako vám, ale mne v tom príspevku chýba pointa, čo ma privádza na myšlienku, že v tom bol asi úmysel, aby čitateľom niečo podstatnejšie zatajili. Preto si kladiem otázku, či už vtedy niekto z nich neuvažoval o zostrojení niečoho, čomu sa dnes v medicíne hovorí EEG alebo či už nemysleli na to, že zostroja detektor lži. Asi chceli, aby im nikto iný nevyfúkol ich vynález, preto svet informovali len tak stručne. Čo hovoríte na tie slovenské archaizmy? Pekné, nie?
Už vás niekedy napadlo uvažovať nad tým prečo má stonožka 100 nôh? A má ich skutočne toľko? To ma akosi nezaujímalo. Ale prečo mačka vždy skočí na nohy, to som si vysvetlil tak, že predsa je to mačka, je šikovná a tak to zariadila príroda. Našich predkov to zaujímalo až tak, že o tom vedecky dumali. A načo prišli si môžete prečítať v doslovnej aj jazykovej citácii z kalendára - Pútnik svätovojtešský ročník 1936.
Prečo spadne mačka vždy na všetky 4 nohy? (rok 1936)
Všeobecne je známo, že mačka, nech spadne z akejkoľvek výšky, vždy skočí na všetky štyri labky. Tento zaujímavý zjav dlho bol nevysvetlený. Až teraz sa zistilo, že mačka má zo všetkých zvierat najvyvinutejší ústroj na udržiavanie rovnováhy. Tento ústroj má v strednom uchu a pracuje podvedome, samočinne a rýchle. Keď na pr. mačka padá chrbtom dolu, jej ústroj na udržanie rovnováhy sa za tejto neobvyklej polohy podráždi, mačka na to hneď reaguje tak, že hlavu prudko a podvedome skrúti, čím ušný ústroj privádza do riadnej polohy. Spolu s hlavou obracia sa aj celé telo, mačka vystrie všetky štyri labky a padá na ne. Týmto sa, pravda, náraz mierni, a tým sa dá vysvetliť aj to, že mačka pri pádoch ostáva bez úrazu, kým pri iných zvieratách podobné pády končievajú katastrofálne.
No človek na rozdiel od zvierat, to vyriešil po svojom. Možno, že aj pod dojmom spomínaného objavu vynašiel gyroskop, ktorý je srdcom každého umelého prístroja na určovanie rovnováhy alebo smeru v pohybujúcom sa telese. Napríklad, taký automatický pilot v lietadle alebo orientácia kozmických lodí, atď. Niektorým stačí aj dobrý a spoľahlivý padák, a vždy pristanú na svojich labkách, a nie na inej časti svojho tela.
Nie sme mačky ani stroje, ale sme ľudia a preto si aspoň poprajme, aby aj naše životné pristátia boli vždy len na všetky štyri labky, a s úsmevom na tvári. A nielen teraz v predvianočnom, slovenskom zhone. Všetkým praje doko.
Komentáre