Asi 22.6.2006 som ako komentár k článku „Prečo spadlo lietadlo ?“, uverejnenom v SME 1.2.2006 napísal: „Od nepamäti totiž v armáde platí, že keď dôjde k veľkým mimoriadnym udalostiam vždy sa zisťuje, či nie je chyba aj vo veliteľoch na rôznych stupňoch velenia. Už od začiatku bolo jasné, že nie všetky veliteľské stupne konali tak ako mali. Podľa môjho názoru sa to snažili prinajmenšom zahmlievať. Poriadny veliteľ by mal vedieť ako sa jeho podriadení správajú a čí neporušujú stanovené rozkazy. Ak to vedel a nekonal, mal byť odvolaný. Na druhej strane ak to nevedel a rozkazy sa porušovali bez jeho vedomia, nie je to dobrý veliteľ a taký tiež nemá čo na funkcii robiť. Tak či tak mi vychádza, že za túto katastrofu mal niekto odísť z funkcie. Žiaľ dodnes sa tak nestalo. To nesvedčí o správnom charaktere tých veliteľov, ktorých sa to priamo dotýka. Oni o tom sami vedia najlepšie, ale sú to zbabelci, ktorí nie sú ochotní niesť za výkon svojej funkcie aj zodpovednosť.“ K tomu by som dnes, vo výročný spomienkový deň ešte rád dodal, že medzi obeťami sú viacerí, ktorých som osobne poznal. Preto si myslím, že ak by to boli prežili, určite by chceli vedieť, prečo ku katastrofe muselo prísť.
Áno, odstúpil vtedajší minister obrany, ale ten nesie iba politickú zodpovednosť. Tiež je pravda, že boli oznámené závery špeciálnej vyšetrovacej komisie a podľa nich ku katastrofe došlo pre zlyhania človeka – pilota. Trochu poznám vojenské prostredie a viem, že existuje vojenský predpis, ktorý prikazuje pri mimoriadnych udalostiach, príslušným veliteľom vykonať veliteľské vyšetrovanie. A o výsledkoch tohto vyšetrovania verejnosť nebola informovaná. A tam sa malo napríklad zistiť ako sa mohlo stať, že kapitánom lietadla bol profesionálny vojak v hodnosti kapitán, ktorý na palube lietadla velil pilotovi – podplukovníkovi, ale mimo paluby lietadla bol tomuto podplukovníkovi podriadený? Má to logiku? Toto evokuje ďalšiu otázku. Mohlo to mať vplyv na správanie pilota? Bolo to v súlade s vojenskými predpismi? Ak áno, sú tieto predpisy dobré? Každý sa môže zmýliť. Aj pilot. Ide, ale o to zistiť, či sa takýto omyl môže zopakovať a ako predísť tomu, aby sa v budúcnosti nezopakoval. Podľa môjho názoru, práve na tieto otázky malo dať odpoveď veliteľské vyšetrovanie.
Policajti, ktorí nechali ujsť z nemocnice zlodeja boli potrestaní, a vie o tom celá republika. Vojenskí velitelia, ktorých pilot pochybil a jeho pochybenie stalo život 42 ľudí sú v anonymite, a nikto zo širokej verejnosti ani netuší, či to malo nejaký dopad na ich profesionálnu službu. Zdá sa vám to správne? Považujte prosím tento príspevok ako spomienku na tých, ktorí už dva roky nie sú medzi nami. doko.
Komentáre
u nas nema logiku viacero veci...
v armade sa nevyznam, ale viem, ze nie je normalne tajit to, co by malo byt uz davno jasne...
Bolo by dobré,
Sám píšeš,
doko
?????
Samotar
Zodpovednosť
Keď sa stalo nešťastie počas leteckého dňa v Ľvove na Ukrajine,
"padali hlavy" funkcionárov divízie, .............
U nás pri smrti 42 ľudí ani jedna a to sa na začiatku ani nevedelo, kto a koľkí v tom lietadle vlastne boli :O(